Porad będzie udzielała dr Anna Zdanowska-Ruskań
Piękne, egzotyczne widoki, niezapomniane przeżycia... Jeśli wybieracie się Państwo w daleką podróż i chcecie, aby tylko miłe wspomnienia zostały Wam z wakacji, musicie odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Jak? Tego dowiecie się w Rodzinnej Poradni Medycyny Podróży i Chorób Tropikalnych, którą 1 sierpnia otworzy Szpital Dziecięcy w Olsztynie. Rejestracja jest już prowadzona.
Niemowlęta i osoby po 65. roku życia na wakacjach w dalekich krajach? To coraz częściej spotykany widok. Szacuje się, że blisko milion Polaków rocznie wyjeżdża w strefę zagrożenia chorobami tropikalnymi, dlatego zaistniała potrzeba stworzenia poradni dla osób wyjeżdżających w inne strefy klimatyczne.
Rodzinną Poradnię Medycyny Podróży i Chorób Tropikalnych, która rozpocznie pracę 1 sierpnia, będzie prowadzić doktor Anna Zdanowska-Ruskań, ordynator Oddziału Chorób Zakaźnych Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, specjalista pediatrii, specjalista chorób zakaźnych posiadająca certyfikat ukończenia cyklu szkoleń z zakresu medycyny podróży. Lekarka będzie udzielać porad dzieciom i osobom dorosłym.
Pacjenci, którzy skorzystają z wizyty w poradni:
- uzyskają informację o warunkach podróży do danego kraju,
- dowiedzą się jakie szczepienia należy wykonać przed wyjazdem,
- poznają sposoby zabezpieczenia się przed malarią,
- zdobędą informacje na temat zasad bezpiecznego podróżowania z dzieckiem,
- poznają niezbędny skład apteczki,
- omówią z lekarzem zagadnienie występujących w rodzinie chorób przewlekłych i radzenia sobie z nimi podczas podróży,
- zdobędą podstawy egzotycznego savoir-vivre.
Poradnia będzie czynna w każdą środę, w godz. 15.00-17.00 (Przychodnia Specjalistyczna Szpitala Dziecięcego, II piętro, pok. 210). Do poradni zgłaszać się można na 6-8 tygodni przed planowaną podróżą. Nie jest wymagane skierowanie. Termin wizyty powinien być uzgodniony telefonicznie pod nr 89 53 93 220 (od pon. do pt. w godz. 8.00-15.00) wraz z informacją do jakiego kraju planowany jest wyjazd i w jakim celu - czy jest to podróż służbowa, wyjazd turystyczny czy bardziej ekstremalny typu tramping, nurkowanie, trekking.
Porada nie wchodzi w zakres świadczeń finansowanych z NFZ.