Małgorzata Jackiewicz-Garniec otwiera wystawę. Obok Grażyna Prusińska
|
Więcej zdjęć »
W Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Sztuki w Olsztynie otwarto dziś (19.07) wystawę kolekcji Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie. Na wystawie można obejrzeć 147 ze 150. dzieł sztuki autorstwa 63 twórców, jakie towarzystwo zgromadziło w ciągu 7 lat swojej działalności.
- To wielki dzień dla Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie - powiedziała otwierająca wystawę Małgorzata Jackiewicz-Garniec, występująca dzisiaj w potrójnej roli: dyrektora BWA, wiceprezesa Zachęty Sztuk Pięknych w Olsztynie i kuratora wystawy.
- Po raz pierwszy w pełnym wymiarze pokazujemy gromadzoną od 2005 roku kolekcję, tworzoną z publicznych środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Samorządu Województwa i Miasta Olsztyna. Z tych trzech źródeł pozyskujemy środki, by Olsztyn mógł posiadać zbiór najnowszej sztuki polskiej i chwalić się nim.Małgorzata Jackiewicz-Garniec przypomniała historię programu zapoczątkowanego w 2005 roku przez ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Waldemara Dąbrowskiego, w wyniku którego w szesnastu miastach wojewódzkich, w tym i w Olsztynie, powstało 16 Towarzystw Zachęty Sztuk Pięknych. Jednym z założycieli olsztyńskiego towarzystwa był Hieronim Skurpski. Zachęta do tej pory nie ma swojej siedziby, a zgromadzone przez nią zbiory przechowywane są w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Jak powiedziała dyrektor BWA, olsztyńska kolekcja jest wysoko oceniana przez krytyków sztuki.
- To maleńka synteza najnowszej sztuki polskiej - powiedziała Małgorzata Jackiewicz-Garniec.
- Jeżeli chcemy coś wiedzieć o polskiej sztuce ostatnich dekad XX wieku i początku XXI wieku, to nasza kolekcja taki bardzo syntetyczny obraz na ten temat daje. Kupujemy też co roku prace naszych, olsztyńskich artystów - takie prace, które w kontekście sztuki ogólnopolskiej znakomicie się mieszczą. Co jest istotne - staramy się poszukiwać lokalności, żeby nie była to kolekcja, która mogłaby powstać w każdym innym mieście w Polsce. I widać, że kolekcja powstaje w Olsztynie, bo są w niej prace, które o Olsztynie, o naszym regionie trochę mówią. Te lokalności w naszej kolekcji są szalenie istotne.
- Szukając prac do naszej kolekcji kierowaliśmy się taką zasadą, żeby stworzyć kolekcję wybitnych dzieł współcześnie tworzących wybitnych artystów - dodała Grażyna Prusińska, prezes olsztyńskiej Zachęty i druga z kuratorek wystawy.
- W naszych zbiorach i na wystawie można zobaczyć dzieła z kierunków klasycznych: malarstwa, rysunku, grafiki, ale także nowe media: wideo, filmy, wideoinstalacje, fotografie. Ta ogromna różnorodność jest wielką wartością tej kolekcji, ponieważ oddaje w sposób najpełniejszy kierunki rozwoju i tendencje we współczesnej sztuce polskiej.Kolekcję Zachęty będzie można oglądać w sali głównej i w holu BWA Galerii Sztuki do 30 września br. Natomiast dwa tygodnie krócej, do 2 września, w sali kameralnej BWA eksponowana będzie instalacja „Joshua’s Dream”, której wernisaż odbył się również dzisiaj. Ta instalacja także znajduje się w zbiorach olsztyńskiej Zachęty.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :