Od lewej: wicemarszałek Gustaw Marek Brzezin, wiceminister Jacek Męcina
i dyrektor Zdzisław Szczepkowski |
Więcej zdjęć »
Z wizytą w Olsztynie przebywa Jacek Męcina, sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Wiceminister przybył do stolicy Warmii i Mazur, aby wziąć udział w seminariach „Zalecenia Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w zakresie tworzenia lokalnych systemów wsparcia podmiotów ekonomii społecznej” oraz „Publiczne służby zatrudnienia wobec rynku pracy i planów Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej”. Spotkał się dzisiaj (17.07) również z dziennikarzami, aby porozmawiać na temat sytuacji bezrobotnych w regionie.
-
Trzeba wspierać zatrudnienie i to jak najtrwalej - mówi Jacek Męcina. -
Nam najbardziej na sercu leży sytuacja osób młodych, które dopiero wchodzą na rynek pracy. Nie możemy dopuścić do tego, żeby brak alternatywy na rynku pracy doprowadził do ponownej fali emigracji. Przygotowaliśmy program pilotażowy dla młodzieży, który jest realizowany w kilku powiatach w województwie. Ale chcemy też wesprzeć politykę rynku pracy miejscami stażowymi, a w przyszłości zwiększyć także działania związane z promocją samozatrudnienia i otwierania własnego biznesu przez młodych ludzi. Wiceminister stwierdził również, że duży problem na Warmii i Mazurach stanowi przywrócenie na rynek pracy osób długotrwale bezrobotnych i żeby tego dokonać, potrzebna będzie cierpliwość, ponieważ w przypadku takich osób konieczne będą długotrwałe i czasem kosztowne działania, na które rząd będzie się starał zabezpieczyć fundusze.
Zapytany o przyczynę zmniejszenia w bieżącym roku środków na walkę z bezrobociem przeznaczonych dla województwa warmińsko-mazurskiego stwierdził, że w związku z wydarzeniami, jakie mają teraz miejsce w Europie, ważne jest, aby trzymać w ryzach finanse publiczne, ponieważ tego wymaga Unia Europejska, aby Polska dalej mogła otrzymywać dofinansowanie unijne. Prowadzone są jednak rozmowy w sprawie wykorzystania rezerwy Funduszu Pracy na wsparcie działań aktywizujących osoby bezrobotne. Mają one nie być rozdzielane według algorytmu, a przekazywane do urzędów pracy, które zapewnią największą efektywność takich działań, np. przeprowadzania szkoleń dla osób bezrobotnych pod konkretnego nowego inwestora, który zgłosiłby chęć zatrudnienia takich osób.
Jaki to mógłby być inwestor? Jacek Męcina uważa, że w naszym regionie powinniśmy stawiać na ekologię, kapitał ludzki, którego mamy pod dostatkiem dzięki działającym uczelniom wyższym, przemysł spożywczy i meblowy. Przewrotnie widziałby także w naszym regionie inwestorów związanych z nowoczesną motoryzacją. Co więcej, uważa że jedna duża inwestycja jest w stanie przełamać obecny trend i sprawić, że Warmia i Mazury staną się modne i zaczną przyciągać kolejne przedsiębiorstwa. To natomiast sprawi, że województwo warmińsko-mazurskie przestanie być niechlubnym liderem w rankingu regionów z najwyższym bezrobociem w kraju.
Stopa bezrobocia w regionie w pierwszym kwartale 2012 roku wynosiła 11.6 % (w kraju 10,5 %, dane BAEL), zaś w czerwcu tego roku, według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, szacunkowa stopa bezrobocia to 19,2 %. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych osób młodych na koniec czerwca wyniosła 20 734, za długotrwale bezrobotne uważa się obecnie 54 694 osoby. Najwięcej bezrobotnych zarejestrowanych jest w Powiecie Ełckim (7 892 osób), najmniej w Powiecie Węgorzewskim (1 877 osób). Na terenie miasta Olsztyna liczba osób bezrobotnych wynosi 6 410, zaś w Powiecie Olsztyńskim jest to już 7 398 osób.
Z D J Ę C I A