Od środy trwają Dni Grunwaldu, których kulminacyjnym punktem będzie sobotnia inscenizacja największej bitwy średniowiecznej Europy. Na Polach Grunwaldu są już prawie wszyscy uczestnicy rekonstrukcji i wspierający rycerstwo, więc dzisiejszy dzień (13.07) był dobrym momentem, by powitać uczestników inscenizacji. Uczynili to nie tylko król Władysław Jagiełło, Książę Witold i Wielki Mistrz Urlyk Von Jungingen, którzy w sobotę poprowadzą wojska do boju, ale także gospodarz Gminy Grunwald wójt Henryk Kacprzyk i gospodarz województwa marszałek Jacek Protas.
- W tym roku obchodzimy dwa jubileusze - powiedział nam wójt Henryk Kacprzyk.
- Mija właśnie 20 lat od momentu, gdy rycerstwo pojawiło się na Polach Grunwaldu i 15 lat od czasu, gdy imprezy pod Grunwaldem zaczęły być organizowane na tak dużą skalę.W związku z jubileuszami główni organizatorzy Dni Grunwaldu, czyli wójt Gminy Grunwald i Fundacja Grunwald, nic specjalnego jednak nie przygotowały.
- Cierpimy na niedostatek środków, by cokolwiek unowocześnić, by zmienić formułę tej imprezy - wyjaśnił wójt Kacprzyk.
- Chcę jednak zwrócić uwagę, że zmienia się trochę charakter części widowiskowej Dni Grunwaldu, czyli inscenizacji, która przekształca się w imprezę edukacyjną. Publiczność teraz nie tylko obserwuje bitwę, ale również w czasie jej trwania słucha informacji historycznych zgodnych z kronikami Jana Długosza, przekazywanych na żywo przez dyrektora Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymona Dreja. W ten sposób niektórzy mają okazję przypomnieć sobie, a niektórzy dowiedzieć się co nieco o historii Polski sprzed sześciu wieków i o samym przebiegu bitwy z 1410 roku. Marzą nam się natomiast jakieś teatry uliczne, występy zespołów muzyki dawnej. Ale na razie nas na to nie stać i musimy przyjąć to, co jest.
W ocenie wójta Kacprzyka, w zlocie na Polach Grunwaldu bierze w tym roku udział około 4 tysięcy ludzi, z tego około 1,2 - 1,3 tysiąca weźmie bezpośrednio udział w sobotniej inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem.
Co roku, w okolicach 15 lipca, na Polach Grunwaldu przebywa marszałek województwa Jacek Protas, nie tylko z tego powodu, że samorząd województwa jest właścicielem i gospodarzem Pól Grunwaldzkich i znajdującej się na nich infrastruktury.
- To wydarzenie, które jest znane nie tylko w kraju, ale i w Europie i trudno tutaj nie być, i przynajmniej raz do roku nie poczuć średniowiecznej atmosfery, nie pobyć wśród tych bardzo ciekawych ludzi, którzy co roku przyjeżdżają tutaj i inscenizują bitwę - powiedział nam marszałek Jacek Protas.
- Obecność tutaj to więc przyjemność, ale też pewnego rodzaju obowiązek dla szefa regionu.Marszałek podkreślił również, że Dni Grunwaldu, a szczególnie inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, to ważne wydarzenie dla regionu.
- O Grunwaldzie każdy słyszał - powiedział Jacek Protas.
- Przyjeżdża tutaj corocznie blisko 100 tys. ludzi obserwujących inscenizację, a w ubiegłym roku nawet blisko 200 tys. To duże, bardzo duże wydarzenie. Cieszymy się, że możemy tutaj gościć tak dużo ludzi.Oprócz wici, które dzisiaj obserwowała liczna publiczność, w programie dnia na Polach Grunwaldu były m.in. rycerskie i łucznicze turnieje, msza święta trydencka oraz II Średniowieczne Mistrzostwa Polski w Szachach Klasycznych. Ważne wydarzenia działy się też w samym Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, ale o tym napiszemy w odrębnym materiale.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :
G A L E R I A 2 :
G A L E R I A 3 :