Powiat pozyskał środki na organizację Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego
Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego to nowy i nietypowy produkt regionalny, którym olsztyńskie starostwo i partnerzy chcą promować Warmię przez najbliższe lata. - Zorganizujemy cykl imprez, który będzie prezentować dziedzictwo browarnicze i kulinarne Warmii w sposób atrakcyjny dla widza - zapowiada Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
Warmia to nie tylko zachwycające kapliczki, kościoły, piękna przyroda z jeziorami, urozmaiconym krajobrazem i alejami warmińskimi. Już od czasów średniowiecza w regionie istniały silne tradycje browarnicze.
-
Przez kolejne stulecia tradycje warzenia i wyszynku piwa stanowiły, poza rolnictwem, główne źródło dochodu mieszczan warmińskich - mówi Adam Płoski z Oddziału Terenowego Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Olsztynie. -
Piwo produkowano we wspólnie użytkowanych browarach miejskich, przydomowych browarach prywatnych, browarach zamkowych, a nawet w browarze klasztornym (Barczewo). Na terenach wiejskich działały natomiast browary folwarczne. Praktycznie w każdym mieście funkcjonował browar. Jak mówi Adam Płoski, sytuacja taka utrzymała się także po przejściu browarnictwa z produkcji rzemieślniczej w przemysłową, co miało miejsce w XIX wieku, i trwała praktycznie do 1945r. Tradycje browarnicze kontynuowano ma Warmii także po drugiej wojnie światowej, w nowej już rzeczywistości.
Powiat Olsztyński chce przypomnieć silne tradycje związane z warmińskim dziedzictwem browarniczym i pokazać ten zapomniany aspekt historii i kultury Warmii w atrakcyjny sposób, organizując cykl imprez w trzech warmińskich miastach (Olsztyn, Braniewo i Biskupiec), czyli tam, gdzie istniały lub istnieją tradycje browarnicze.
-
Napisaliśmy projekt unijny na realizację Warmińskiego Festiwalu Dziedzictwa Browarniczego - mówi Mariusz Kwas, dyrektor promocji olsztyńskiego starostwa. -
Urząd Marszałkowski znalazł pieniądze na realizację projektu i mogliśmy podpisać umowę o dofinansowanie (wartość trzyletniego projektu to ponad 1,7 mln, w tym prawie 1,5 mln zł to pieniądze unijne - red.)
. Starostwo, które jest liderem projektu, będzie go realizować w latach 2012-14 wspólnie z trzema samorządowymi partnerami (Gmina Biskupiec, Miasto Olsztyn i Powiat Braniewski). Merytoryczne wsparcie dla projektu zapewnią m.in. Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Archiwum Państwowe w Olsztynie oraz liczne stowarzyszenia.
Pierwsza edycja WFDB odbędzie się w trzech warmińskich miastach pod koniec sierpnia i we wrześniu 2012.
-
Festiwal to oryginalne przedsięwzięcie, które dzięki różnorodnym i komplementarnym działaniom będzie promować Warmię w aspekcie historycznym, kulturalnym, edukacyjnym, muzycznym i kulinarnym - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. -
Liczymy, że sam WFDB stanie się silną marką regionu i nowym produktem regionalnym, ale przy okazji uda nam się wypromować zapomniane warmińskie przekąski piwne, czyli słone ciasteczka „nowolatki” i „fafernuchy”, czyli słodkie pierniki na miodzie z pieprzem. Zrobimy konkursy kulinarne na najsmaczniejsze „nowolatki” i „fafernuchy”.Na imprezach festiwalowych każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Stworzone zostanie Objazdowe Warmińskie Muzeum Piwowarstwa z ciekawymi eksponatami i dokumentami dotyczącymi historii browarów warmińskich. Publiczność będzie mogła oglądać wystawę zdjęć, materiałów prasowych i akcesoriów piwnych związanych z Warmią.
-
Na imprezach festiwalowych będą się prezentować kolekcjonerzy etykiet piwnych, otwieraczy, kapsli, a także domowi piwowarzy, którzy pokażą, jak się warzy piwo „na żywo” - mówi Mariusz Kwas.
Na imprezach zaplanowano także Przegląd Kapel Piwny (cznych), gdzie zaprezentują się oryginalne kapele i młode zespoły z regionu. Miłośnicy kina będą mogli obejrzeć filmy fabularne związane z piwem i życiem browaru, PRL-owskie filmy ze słynnymi budkami piwnymi w tle czy dokumenty o produkcji piwa.
-
Pozycją obowiązkową będzie film dokumentalny o browarze w Biskupcu, który powstał w latach 90-tych - mówi Paweł Błażewicz z Muzeum Warmii i Mazur.
Kolejnym elementem imprez festiwalowych będą warsztaty sztuki wizualno-muzycznej o tematyce związanej z browarnictwem i Warmią, a także regaty żeglarskie o Puchar Wielkiego Piwowara Warmii. Na imprezach nie zabraknie też regionalnego jadła i napitku. Zorganizowane zostaną także warsztaty ceramiczne i próby wypalania kufli do piwa i piwnych akcesoriów w archeologicznym klimacie.
-
Liczymy, że działania festiwalowe przyczynią się w niedalekiej przyszłości do znalezienia sensownych inwestorów dla istniejących budynków browarów na Warmii w Biskupcu i Braniewie, co pozwoli wygenerować nowe miejsca pracy - podkreśla starosta Mirosław Pampuch.
Z D J Ę C I A