Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
00:22 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Bezpieczeństwo publiczne
ATK | 2012-06-27 17:25 | Rozmiar tekstu: A A A

O przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie w regionie rozmawiano w Urzędzie Wojewódzkim

Olsztyn24
Konferencja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem (ATK - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Problem przemocy w rodzinie jest stary jak świat. Na różnych etapach cywilizacji różnie sobie z nim radzono. W Polsce i w naszym regionie przemoc w rodzinie nie jest może zjawiskiem powszechnym, ale bardzo widocznym, gdyż nadal pokutuje wiele stereotypów, które ją dopuszczają. O sprawach związanych ze zwalczaniem tych negatywnych zjawisk dyskutowano dziś (27.06) na konferencji w Urzędzie Wojewódzkim. Zainteresowanie tematem było ogromne. Takiej frekwencji nikt się nie spodziewał.

Wanda Sylwia Kicińska, zastępca dyrektora Wydziału Polityki Społecznej WM UW powitała przybyłych i podsumowała wyniki ankiety na temat stereotypów dotyczących przemocy w rodzinie. Wyniki te nie napawają optymizmem. Porażające jest to, że prawie 50 % respondentów uważa, że ofiary przemocy akceptują swoją sytuację i nie szukają pomocy. Zaskakuje też akceptacja obrażania partnera i wyzwisk (24 %) jako rzeczy dopuszczalnej i nie uznawanej za przemoc. Podobnie jak szarpanie i popychanie małżonka (16 %). Szokuje, że prawie 25 % respondentów uważa, że jeśli żona boi się poruszać jakiś tematów z mężem, to tylko jej problem oraz stwierdzenie, że jeśli sprawca przestanie stosować przemoc, to widocznie trafił na właściwego partnera, który nie będzie go prowokować. Dodatkowo dziwi akceptacja obsesyjnej zazdrości jako przejawu miłości (18 %) oraz stwierdzenie, że gwałt w małżeństwie nie istnieje (16 %). To nadal wysokie wskaźniki, choć nietolerowanie tych zjawisk przeważa.

Z drugiej strony wielu respondentów dostrzega zawodność polskiego prawa w kwestii przemocy w rodzinie (70 %) i to, że nie dotyczy ona tylko rodzin patologicznych (90 %). Wiele osób sądzi, że pomoc do ofiar przemocy nie dociera, bo one się do tego, że są prześladowane, nie przyznają (87 %).

O realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w naszym w województwie podczas dzisiejszej konferencji mówiła Edyta Jędrzejewska, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej WM UW. Z kolei o praktycznej realizacji programów oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych wspomniała w swym wystąpieniu Edyta Jurgielewicz z tego samego wydziału.
R E K L A M A
W kolejnych wystąpieniach głos zabrali praktycy. O działalności olsztyńskiego Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie mówiła pedagog tej placówki Aldona Kubicka. Wspomniała o sposobach pomocy oraz zasadach jej udzielania. Z kolei Dariusz Jurkiewicz, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Węgorzewie, opowiadał uczestnikom konferencji o realizacji projektu „Czas na zmiany”, który wykonywano w 2011 roku w ramach programu osłonowego pod nazwą „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie”. Dyskusję zamknęło wystąpienie Danuty Kamińskiej, dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Nidzicy na temat projektów realizowanych w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem Bezpieczniej”, „Stop przemocy w rodzinie”.

Po przerwie Ewa Korycka z Wydziału Polityki Społecznej przedstawiła procedury postępowania pracownika socjalnego przy wykonywaniu czynności oderwania dziecka z rodziny w sytuacji bezpośredniego zagrożenia jego zdrowia i życia w związku z przemocą w rodzinie. Wspomniała też o procedurze Niebieskiej Karty wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z 13 września 2011 roku w sprawie procedury i wzorów formularzy.

Konferencja „Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie w województwie warmińsko-mazurskim - zagadnienia praktyczne” zorganizowana została przez Wydział Polityki Społecznej Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.