Prace można oglądać w Galerii Parkowa w CEiIKu (fot. Ad-Ka)
|
Więcej zdjęć »
W Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie w piątkowy wieczór (15.06) odbył się wernisaż wystawy tkaniny artystycznej Zespołu Tkactwa Artystycznego przy Spółdzielczym Domu Kultury „Akces” w Olsztynie. Dzieła tak oczarowały zebranych, że długi czas je kontemplowali.
Zespół tkactwa istnieje od 1983 roku. Za rok będzie zatem 30-lecie istnienia. Zaskakującym jest, że niektóre członkinie działają w nim od początku. To jednocześnie jedyna grupa tkacka w Olsztynie z tak dużym dorobkiem twórczym. Osoby należące do zespołu wystawiały swoje prace na wielu przeglądach wojewódzkich i ogólnopolskich, zdobywając nagrody i wyróżnienia.
Na wystawie znalazło się blisko 30 prac o różnej tematyce i w rozmaitych formatach. Niektóre obrazy są bardziej tradycyjne, inne abstrakcyjne. Różne są też techniki tkactwa. Najbardziej zaskakujący jest gobelin Krystyny Maklakiewicz tkany na bazie okręgu.
Na wystawie znalazły się ponadto prace: Ireny Babut (jedna z najstarszych artystek nieprofesjonalnych o bardzo bogatym dorobku, jej indywidualna wystawa ikon oraz intarsji jest prezentowana właśnie w Galerii Baszta w Dobrym Mieście), Haliny Buczyńskiej, Zofii Derewicz, Anny Gregorczyk, Walerii Grzesiuk, Wandy Hoffmann, Anny Krajewskiej, Czesławy Lisicy, Anny Łukasiewicz, Krystyny Matejewskiej, Grażyny Młynarczyk, Lucyny Połonkiewicz, Marii Potockiej, Urszuli Serafińskiej, Zuzanny Stefanowskiej, Wiesławy Szlachtowicz, Renaty Śliwki, Marii Wyszomirskiej i Barbary Zysman.
-
Warto te prace obejrzeć, gdyż, jak się okazuje, dawno w tej galerii nie było tkanin - zachęca Wiesław Wachowski, który zaaranżował wystawę. -
Tkaniny rzadko trafiają na wystawy, bo to trudna i żmudna technika.
Z D J Ę C I A