Jak pokazać i wytłumaczyć zachowania ludzi z autyzmem ogółowi społeczeństwa? Zadania podjęły się Katarzyna Śliwińska, Anna Wangin, Magdalena Bielicka i Anna Janus, nauczycielki Zespołu Placówek Edukacyjnych z Olsztyna, wykorzystując uniwersalny język sztuki. Wyreżyserowały spektakl „AUTentYZni My”, w którym grają uczniowie z autyzmem. Premiera sztuki będzie jedną z głównych atrakcji obchodów 10-lecia ZPE.
- Spektakl jest o tym, że każdy z nas jest inny, każdy jest ważny - tłumaczy Katarzyna Śliwińska.
- Że są wśród nas są osoby, których nigdy do końca nie poznamy, nie odkryjemy, ale też mają w sobie piękną tajemnicę istnienia. To właśnie ludzie z autyzmem. „AUTentYcZni My&„” to sztuka bez słów - teatr tańca do mzyki olsztyńskiego zespołu Fade Out. Mimo że regularne próby trwają od ośmiu miesięcy, występ może okazać się improwizacją. Zdarza się, że któryś z aktorów nagle zaczyna bać się hałasu, inny nie chce założyć maski, kolejny zaczyna skakać w najmniej oczekiwanym momencie.
- Tak naprawdę nigdy do końca nie wiemy, czym zaskoczą nas tancerze - mówi Anna Wangin.
- Oni są zawsze autentyczni, spontaniczni, stąd właśnie nazwa spektaklu.
Zajęcia taneczne sprawiają uczniom z autyzmem wielką radość, są dla nich również formą terapii. W ramach przygotowań byli nawet na prawdziwym musicalu w Teatrze Muzycznym w Gdańsku. Ostateczny sprawdzian już w najbliższą środę 13 czerwca: pokaz na dużej scenie podczas obchodów jubileuszu dziesięciolecia Zespołu Placówek Edukacyjnych.
-
Występ będzie w dużej mierze podsumowaniem naszej dziesięcioletniej działalności. Uczniowie zaprezentują umiejętności wypracowane przez lata nauki w placówce - mówi Agnieszka Jabłońska, dyrektor ZPE.
- Wiadomo, że ludzie z autyzmem mają problemy z relacjami społecznymi. Wyjście na scenę, umiejętność pracy w zespole, to ich ogromny sukces.
Z D J Ę C I A