Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
20:27 18 stycznia 2025 Imieniny: Bogumiła, Małgorzaty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2008-01-18 23:59 | Rozmiar tekstu: A A A

Statuetki Św. Jakuba rozdane

Olsztyn24
XII Spotkanie Noworoczne | Więcej zdjęć »

Tradycyjne, dwunaste już Spotkanie Noworoczne odbyło się dzisiaj (18.01) w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Po raz piąty podczas Spotkań wręczono przyznane przez Kapitułę Nagrody Prezydenta Miasta Olsztyn - Statuetki Św. Jakuba.

Widownia Teatru była szczelnie wypełniona. W pierwszym rzędzie zasiedli m.in. wicewojewoda Jan Maścianica z małżonką, wicemarszałek Urszula Pasławska, arcybiskup Wojciech Ziemba, poseł Stanisław Gorczyca i senator Ryszard Górecki. W teatrze pojawiła się też goszcząca w Olsztynie delegacja litewska z Rimantasem Taraškevičiusem, merem Kłajpedy na czele. Oczywiście, obecny był również gospodarz spotkania - prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski.

Podczas Spotkania wręczono Nagrody Prezydenta Miasta Olsztyn - Statuetki Św. Jakuba za 2007 r. Przyznano nagrody w dziedzinie kultury, nauki, sportu, gospodarki oraz za szczególne zasługi dla Olsztyna. Nagrody przyznała Kapituła w składzie: Czesław Jerzy Małkowski, Ryszard Górecki, Janusz Cygański, Henryk Kamiński, Marek Kołakowski i Marek Barański.

Statuetkę Św. Jakuba w dziedzinie kultury otrzymała Alicja Bykowska-Salczyńska, poetka oraz twórczyni dramatów i słuchowisk radiowych.
R E K L A M A
Laureatka zadebiutowała w 1980 roku tomikiem wierszy „W przerwie pomiędzy światem a zabawką”, który stał się szeroko komentowanym wydarzeniem artystycznym, a autorkę uczynił jedną z czołowych postaci polskiej poezji współczesnej. Od tamtej pory opublikowała sześć zbiorów poetyckich, ukazując w nich czytelnikom całego kraju problematykę duchowości i tożsamości kulturowej regionu warmińsko-mazurskiego. Za tomik „Autobus z Mokin” otrzymała cenioną nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. Za słuchowiska podejmujące tematykę regionalną była wielokrotnie nagradzana. Jej słuchowiska reprezentowały Polskie radio na międzynarodowych konkursach Prix Italia i Prix Europa. W 2006 r. słuchowisko „Gdzie jest ten tani kupiec” otrzymało Grand Prix i nagrodę za scenariusz na prestiżowym festiwalu twórczości radiowej „Dwa Teatry” w Sopocie. Z kolei adoptowane na spektakl sceniczny słuchowisko „Baby Pruskie” wystawił w 2005 roku olsztyński Teatr im. Stefana Jaracza z okazji jubileuszu swojego 60-lecia. W 2007 roku wraz z prof. Zbigniewem Chojnowskim zredagowała i doprowadziła do publikacji obszernej antologii literackiej „Przed i Za”, prezentującej poetów i prozaików Warmii i Mazur. Od dwóch lat pełni funkcję prezesa Olsztyńskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Nagrodę w dziedzinie nauki odebrał prof. Gabriel Fordoński, prorektor ds. kadr Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, kierownik katedry diagnostyki i patafizjologii roślin na wydziale kształtowania środowiska i rolnictwa UWM.

Prof. Fordoński w 1969 roku ukończył studia na wydziale rolniczym Wyższej Szkoły Rolniczej w Olsztynie. Bezpośrednio po tym podjął pracę naukowo-dydaktyczną w katedrze produkcji roślinnej WSR. W macierzystej uczelni przeszedł wszystkie etapy rozwoju naukowego. Na stanowisko profesora zwyczajnego został powołany w 1994 roku. Dorobek naukowy profesora obejmuje ponad 150 publikacji, w tym 90 oryginalnych rozpraw naukowych. Jest uznanym autorytetem w dziedzinie nauk rolniczych w dyscyplinie agronomii, wybitny specjalista patafizjologii roślin.

Statuetkę Św. Jakuba w dziedzinie gospodarki otrzymały Olsztyńskie Zakłady Graficzne im. Seweryna Pieniężnego, jeden z największych zakładów poligraficznych, posiadający ponad 60-letnią tradycję. Wśród kontrahentów firmy są największe polskie oficyny wydawnicze. W przedsiębiorstwie wytwarzane są wszelkiego rodzaju druki. W strukturze produkcji dominują książki, albumy, wydawnictwa encyklopedyczne, podręczniki szkolne. Ponadto wytwarzane są kalendarze, plakaty, foldery, czasopisma, ulotki oraz szeroka gama innych akcydensów.

Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyn w dziedzinie sportu przypadła Tomaszowi Mendelskiemu, kajakarzowi, olimpijczykowi z Aten, wielokrotnemu mistrzowi i medaliście mistrzostw Świata, Europy i Polski.

Tomasz Mendelski w swojej karierze zdobył ponad 140 medali. W 2007 roku zdobył wicemistrzostwo świata i dwa brązowe medale mistrzostw Europy w konkurencjach olimpijskich. Jest zdobywcą dwóch kwalifikacji olimpijskich Pekin 2008 -K2 na dystansie 500 metrów i K4 na dystansie 1000 metrów.

Nagrodę za szczególne zasługi dla Olsztyna odebrali przedstawiciele Olsztyńskiego Chóru Kameralnego Collegium Musicum.

Chór działa nieprzerwanie od 1977 roku. Zorganizowany na wzór XVII-wiecznych towarzystw muzycznych zespół, skupia muzyków amatorów oraz absolwentów Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Instytutu Muzyki UWM w Olsztynie. W ciągu 30 lat istnienia zespół wykonał kilkaset koncertów koncertów w kraju i za granicą, stając się niekwestionowanym ambasadorem kultury polskiej.

Nagroda Prezydenta Miasta - Statuetka Św. Jakuba ustanowiona została w roku jubileuszu 650-lecia lokacji Olsztyna. Statuetka Św. Jakuba jest z jednej strony odniesieniem do tradycji i patrona miasta, z drugiej uhonorowaniem wybitnych osób żyjących i prowadzących swoją działalność w stolicy Warmii i Mazur.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.