W sobotnie (2.06) przedpołudnie w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego rozpoczął się VIII Festiwal „O Warmio moja miła” Feliksa Nowowiejskiego. Data festiwalu nie była przypadkowa, bowiem 2 czerwca 1920 roku miało miejsce pierwsze publiczne wykonanie Hymnu Warmińskiego „O Warmio moja miła”, do którego muzykę skomponował wywodzący się z Barczewa Feliks Nowowiejski.
Olsztyński festiwal to już drugie muzyczne wydarzenie na Warmii w odstępie zaledwie tygodnia, poświęcone muzyce Feliksa Nowowiejskiego. Przypomnijmy, że w minioną niedzielę w Barczewie zakończył się XI Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego.
- Nie uważam, żeby Feliks Nowowiejski był przez nas w jakiś specjalny sposób „rozpieszczany” - mówi Barbara Kaczorowska-Rytwińska, pomysłodawczyni, dyrektor organizacyjny i realizatorka festiwalu „O Warmio moja miła”.
- W minionych dziesięcioleciach Feliks Nowowiejski i jego muzyka nie był specjalnie promowany, a można nawet pokusić się o stwierdzenie, że Nowowiejski był kompozytorem zapomnianym. Teraz chcemy przywrócić należne mu miejsce w muzycznym panteonie, nie tylko jako autorowi muzyki do hymnu Olsztyna, ale jako znakomitemu kompozytorowi w ogóle.Celem olsztyńskiego festiwalu jest przede wszystkim rozpowszechnianie hymnu „O Warmio moja miła”.
- W konkursie, który odbywa się w czasie festiwalu, każdy zespół musi wykonać Hymn Warmiński - wyjaśnia Barbara Kaczorowska-Rytwińska.
- Jego słowa, rytmika, melodyka muszą być pod każdym względem poprawne. Pod tym względem festiwal spełnia rolę edukacyjną, prowokując do tego, żeby hymn był śpiewany poprawnie.Festiwal ma zarówno formułę konkursu, jak i przeglądu. W tym roku do konkursu zakwalifikowano 6 zespołów. Ale odbędą się też dwa koncerty - w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa i w Kościele Garnizonowym, z udziałem zarówno uczestników konkursu, jak i wykonawców, którzy w tym roku o festiwalowe nagrody się nie ubiegali.
- Ze względu na ograniczony budżet, festiwal jest skromniejszy niż w roku ubiegłym - mówi Barbara Kaczorowska-Rytwińska.
- M.in. musieliśmy zrezygnować z tradycyjnego koncertu na olsztyńskim zamku. Ale z drugiej strony cieszę się, że w festiwalu weźmie udział znakomity olsztyński organista, studiujący obecnie na studiach podyplomowych w Holandii - Maciej Wierzchołowski, który zagra na organach w kościele NSPJ. W jego wykonaniu usłyszymy Hymn Warmiński w wersji organowej. Podczas tego samego koncertu wystąpi ubiegłoroczny zdobywca Grand Prix - Chór Collegium Juvenum.Międzynarodowego charakteru nadaje festiwalowi udział w konkursie i koncertach zespołu muzycznego „Intrada” z Ukrainy.
- „Intrada” przyleciała do nas z dalekiego Doniecka - wyjaśnia Barbara Kaczorowska-Rytwińska.
- To nauczyciele szkoły muzycznej. Wystąpią zarówno w konkursie, jak i z koncertem w niedzielę, 3 czerwca, w Kościele Garnizonowym. Oni również mają w repertuarze Hymn Warmiński.Po otwarciu festiwalu w jego klimat wprowadził uczestników występ Chóru Kameralnego „Musica In Via” pod dyrekcją Katarzyny Bojaruniec. Chór wykonał kompozycje Felice Anerio, Tadeusza Paciorkiewicza i Lucjana Marzewskiego. Zaraz potem rozpoczęły się przesłuchania konkursowe. Na scenie w sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego zaprezentowali się:
» Zespół Kameralny „Intrada” z Doniecka pod dyrekcją Świetłany Kotikowej,
» Chór Dziecięco-Młodzieżowy „Cantabile” z Olsztyna pod dyrekcją Agaty Wilińskiej,
» Chór Akademicki im. Prof. Wiktora Wawrzyczka UWM Olsztyn prowadzony przez Bogusława Palińskiego,
» Chór Kameralny „Tutti e Solo” z Akademii Muzycznej w Gdańsku pod dyrekcją Wiktorii Batarowskiej,
» Chór Żeński „Passionata” z Morąga pod dyrekcją Ewy Łuszcz,
» Gminny Chór „Kantylena” z Górowa Iławeckiego pod dyrekcją Jarosława Kuchara.
Wyniki festiwalowego konkursu poznaliśmy już tego samego dnia, w sobotnie popołudnie, podczas Koncertu Galowego. O tym wydarzeniu napiszemy niebawem.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :