Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:11 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Inwestycje, budownictwo
waclawbr | 2012-05-31 12:16 | Rozmiar tekstu: A A A

Komory fermentacyjne idą do remontu

Olsztyn24
Operację zdejmowania kopuły zaplanowano na kilka godzin | Więcej zdjęć »

Na kilka godzin zaplanowano dzisiejszą (31.05) operację zdejmowania kopuły Zamkniętej Komory Fermentacyjnej na oczyszczalni ścieków PWiK przy ul. Leśnej w Olsztynie. Kopułę trzeba było zdjąć, by wyremontować dach komory. Ten okazał się bowiem nieszczelny i wytwarzany w komorze biogaz ulatniał się do atmosfery.

Kilka miesięcy temu pracownicy oczyszczalni ścieków zauważyli ubytki biogazu - ilość uzyskiwanego w procesie fermentacji paliwa była mniejsza niż powinna wynikać z ilości fermentowanych osadów. Okazało się, że gaz ucieka poprzez nieszczelny dach i niezbędny jest remont. Wiosną 2012 r. w postępowaniu przetargowym wybrano wykonawcę - Przedsiębiorstwo Budowlane Cover z Gdańska. Koszt inwestycji to ok. milion złotych.

Na terenie olsztyńskiej oczyszczalni ścieków przy ul. Leśnej znajdują się dwie bliźniacze komory o pojemności ponad 4,5 tys. m3 osadu każda. Ich wysokość w najwyższym punkcie wynosi 18 m, zaś średnica to 20 m. Te żelbetowe konstrukcje zostały wybudowane w 1983 r. i od tego czasu nie przechodziły gruntownego remontu. Jedynie podczas modernizacji oczyszczalni ścieków zakończonej w 2004 r. została odnowiona elewacja.

W Zamkniętych Komorach Fermentacyjnych odbywa się beztlenowa fermentacja surowych osadów ściekowych. Zaletą procesu fermentacji, oprócz stabilizacji osadów jest produkcja palnego gazu fermentacyjnego. Biogaz zawiera ok. 70 % metanu i ok. 30 % dwutlenku węgla. Gaz fermentacyjny, zwany biogazem, wykorzystywany jest w oczyszczalni głównie do ogrzewania komór fermentacyjnych oraz ogrzewania pomieszczeń administracyjno-biurowych i obiektów na terenie oczyszczalni. Służy też jako paliwo w biogazowej siłowni. Nadwyżki energii elektrycznej są sprzedawane do sieci Koncernu Energetycznego Energa.
R E K L A M A
W wyniku zbycia praw majątkowych, wynikających ze świadectw pochodzenia energii wytworzonej w odnawialnych źródłach - elektrowni biogazowej o nazwie Miejska Oczyszczalnia Ścieków „Łyna” w Olsztynie (wytwarzającej energię elektryczną przy wykorzystaniu biogazu uzyskanego w procesie fermentacji osadów) w 2011 roku spółka osiągnęła przychody w wysokości 282,3 tys. zł. Wyprodukowano energię o wartości 292,3 tys. zł.

Remont ZKF pochłonie ok. miliona złotych. Zużytych zostanie ok. 17 ton materiałów budowlanych.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Zdejmowanie kopuły komory fermentacyjnej
31-05-2012
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.