(fot. archiwum SP)
Mimo dużych kłopotów z pozyskaniem środków i sponsorów, Stowarzyszeniu Inicjatyw Obywatelskich z Barczewa udało się doprowadzić do organizacji XI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego. Muzyczna impreza będzie się odbywać w Barczewie oraz miastach i wsiach powiatu od 24 do 27 maja.
Do konkursu zakwalifikowało się aż 15 chórów z rekordową liczbą prawie 500 chórzystów. Międzynarodowe jury (po raz pierwszy w historii festiwalu) będzie miało twardy orzech do zgryzienia.
- Do udziału w przesłuchaniach konkursowych zgłosiła się rekordowa liczba chórów z wszystkich zakątków Polski i jeden chór z Białorusi - mówi Danuta Zielonka, dyrektor organizacyjny Festiwalu w Barczewie.
- Publiczność powinna być zadowolona, bo tegoroczne chóry prezentują wysoki poziom artystyczny i wokalny. Liczymy, że festiwal, jak i koncerty towarzyszące, które odbędą się w miastach i wsiach powiatu będą muzyczną ucztą dla uszu wszystkich słuchaczy.Uroczysty start festiwalu jest zaplanowany na czwartek, 24 czerwca, na godz. 17.45, przed pomnikiem Feliksa Nowowiejskiego na placu przy Szkole Podstawowej nr 1 w Barczewie. Po otwarciu zaplanowano przemarsz chórów ulicami miasta Barczewa (wspólne zaśpiewanie „Roty” i „Hymnu Warmii”). Z kolei o godz. 19.00 odbędzie się koncert inauguracyjny w Amfiteatrze przy ul. Niepodległości lub kościele św. Anny w Barczewie (w zależności od pogody). Po koncercie odbędzie się prezentacja chórów biorących udział w festiwalu.
Warto w tym miejscu podkreślić wspaniałą pracę i wielkie zaangażowanie organizatorów festiwalu. Po raz pierwszy w historii organizacja imprezy w Barczewie była zagrożona z powodu olbrzymich kłopotów z pozyskaniem środków i sponsorów.
- Jest kryzys, budżet jest dużo mniejszy, ale udało się wszystko dopiąć na ostatni guzik - mówi Danuta Zielonka.
- Rzutem na taśmę pozyskaliśmy trochę sponsorów i darczyńców. Najbardziej wzruszające były wpłaty od osób fizycznych, które wiedząc o problemach wpłacały swoje pieniądze od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Chciałabym już teraz podziękować im, ale także wszystkim sponsorom, instytucjom, samorządom, organizacjom i wolontariuszom zaangażowanym w nasz Festiwal. Wszyscy jesteście wielcy!Mimo trudnej sytuacji finansowej organizatorom udało się wygospodarować wyższe nagrody. Główny laur festiwalu - GRAND PRIX to obecnie nagroda pieniężna w wysokości 6000 zł, zaś nagroda za najlepsze wykonanie utworu Feliksa Nowowiejskiego 1400 zł. Zwycięzca otrzyma dodatkowo dyplom honorowy oraz statuetkę Feliksa.
Nowością festiwalu jest także przeniesienie z piątku na sobotę sesji naukowej. Sesja pod tytułem „Muzyka Warmii i Mazur” hasło przewodnie „Znaczenie w muzyce wokalnej i instrumentalnej” odbędzie się w sobotę, 26 maja, w godz. 10-17, w Salonie Muzycznym im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie.
- Zapraszamy wszystkich na koncerty, wstęp na każde z muzycznych wydarzeń jest wolny - zachęca Danuta Zielonka.
Starostwo Powiatowe podobnie jak w latach poprzednich także w tym roku wsparło finansowo organizację imprezy.
Szczegółowy program festiwalu można znaleźć w naszej zakładce „Co? Gdzie? Kiedy?”.
******
W festiwalu udział wezmą chóry:- Chór Kameralny „SENZA RIGORE” Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego, Wrocław, Dyrygent Jolanta Szybalska-Matczak
- Chór Vox Coelestis Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania, Rzeszów, Dyrygent Agnieszka Tomaszek
- Chór „Res Musica” Stowarzyszenie Wokalne „Res Musica”, Gryfino, Dyrygent Grzegorz Handke
- Chór Collegium Juvenum Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 1, Olsztyn, Dyrygent Joanna Muśko
- Chór Miasta Białegostoku XI Liceum Ogólnokształcące im. Rtm. W. Pileckiego w Białymstoku, Białystok, Dyrygent Anna Stankiewicz
- Chór „Medicantus” Okręgowej Izby Lekarskiej Warszawa, Dyrygent Beata Herman
- Żeński Chór Kameralny „Cantilena” Gminnego Ośrodka Kultury Włoszakowice, Dyrygent Mariola Jagodzik
- Chór Milavitza Miejski Dom Kultury Brześć, Białoruś, Dyrygent Larisa Borsuk
- Chór Politechniki Białostockiej, Białystok, Dyrygent Wioletta Miłkowska
- Chór Mieszany „Cecylia” Paniówki, Dyrygent Andronika Krawiec
- Chór Akademii Techniczno-Humanistycznej Bielsko-Biała, Dyrygent Jan Borowski
- Chór Kameralny Ma Non Troppo Instytut Muzyki UWM Olsztyn, Dyrygent Marcin Wawruk
- Chór Żeński Kantylena, Gminny Ośrodek Kultury w Rabie Wyżnej, Dyrygent Kinga Brandys-Wójciak
- Chór Dziecięcy „CANTUS ANGELUS” Zespołu Szkół Muzycznych w Radomiu, Dyrygent Maria Wrzesińska- Siczek
- Chór Inovroclaviensis Cantans Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu, Dyrygent Izabela Szyma-Wysocka, Danuta Szyma