Budynek Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN przy ul. Bydgoskiej w Olsztynie
Alergia pokarmowa to problem, który dotyka wiele osób. Objawy kliniczne są uciążliwe dla pacjentów, ale stanowią też psychiczne obciążenie najbliższej rodziny i znajomych. Wiedza na temat tego schorzenia jest coraz bogatsza i lepiej udokumentowana w sposób naukowy.
28 maja 2012 roku w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie odbędą się warsztaty naukowe pt. „Alergia pokarmowa jako choroba współczesnej cywilizacji”. Spotkanie to odbędzie się w ramach cyklu seminariów Wiedza i Rozwój Regionu „WIRR” projektu REFRESH pt. „Odblokowanie potencjału Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności dla wzmocnienia integracji z europejską przestrzenią badawczą i rozwoju regionu” finansowanego ze środków 7. Programu Ramowego Unii Europejskiej.
Do wygłoszenia wykładów zaproszono naukowców i klinicystów z wiodących ośrodków w Polsce, którzy zajmują się na co dzień diagnozowaniem pacjentów, ich leczeniem, alergennością spożywanych pokarmów, jak i opracowywaniem protokołów immunoterapii weryfikowanych na modelach zwierzęcych. Wśród wykładowców będą prof. dr hab. Elżbieta Kucharska (Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie), dr hab. n. med. Marcin Moniuszko (Klinika Alergologii i Chorób Wewnętrznych SK w Białymstoku), dr inż. Iwona Konopko (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie), dr Dagmara Złotowska (IRZiBŻ PAN), dr hab. Barbara Wróblewska (IRZiBŻ PAN).
Wykłady przybliżą różne aspekty związane z poważną chorobą jaką jest alergia pokarmowa, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych. Co dzieje się w przewodzie pokarmowym podczas procesów zapalnych do jakich niewątpliwie należy alergia pokarmowa. Jaki jest obecny stan wiedzy na temat możliwości technologicznych w aspekcie badań nad żywnością niskontygenową i uzyskiwaniem produktów funkcjonalnych umożliwiających pobudzenie stanu tolerancji immunologicznej.
Warsztaty odbędą się się 28 maja 2012 roku w siedzibie Instytutu przy ulicy Tuwima 10 w Olsztynie od godz. 830.
Udział w seminarium jest bezpłatny, ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagana jest rejestracja: http://refresh.pan.olsztyn.pl