BWA Galeria Sztuki w Olsztynie oraz Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne to kolejne z instytucji kultury, które zaprosiły mieszkańców miasta do udziału w Nocy Muzeów, która odbyła się minionej nocy (19/20.05). W ramach wydarzenia przygotowano wiele atrakcji, które przyciągnęły do siedziby BWA i planetarium sporą grupę miłośników sztuki współczesnej i nie tylko.
-
Jest to już trzecia Noc Muzeów, w której uczestniczy nasza galeria i jestem bardzo szczęśliwa, że z edycji na edycję odwiedza nas coraz więcej osób - mówi Małgorzata Jackiewicz-Garniec, dyrektor BWA. -
Jest to znak, że olsztynianom potrzebna jest kultura i wydarzenia artystyczne. Uważam, że Europejska Noc Muzeów jest znakomitym sposobem na przyciągnięcie ludzi do takich miejsc jak galeria sztuki, dlatego też zdecydowaliśmy się do przyłączenia się do tej inicjatywy. Takie wydarzenie, mam nadzieję, przekonuje ludzi, że sztuka może być czymś ciekawym, inspirującym, może być też zabawą. Przede wszystkim jednak może być odmianą w naszym codziennym życiu. Jest to po prostu piękna sprawa, gdy cały Olsztyn pochłonięty jest sztuką.W programie tegorocznej Nocy Muzeów znalazły się między innymi wystawy „Fauna, flora i piraci” oraz „Interaktywny Plac Zabaw”, pokaz filmów „Ankieta” Anny Okrasko, „Rosyjski romans” Urszuli Pieregończuk oraz „Kręgi czasu” Natalii Oliwiak pod kopułą planetarium, koncert olsztyńskiej grupy Pongo Records, a także wyprzedaż wybranych wydawnictw BWA po bardzo atrakcyjnych cenach.
Tegoroczna edycja Nocy Muzeów w BWA była szczególnie przyjazna dla najmłodszych miłośników sztuki. Oprócz oglądania przygotowanych głównie z myślą o nich wystaw ilustracji bajek oraz laboratorium, dzieci miały możliwość uczestniczyć w „Nocnym czytaniu strasznych bajek”, podczas którego Baśnie Braci Grimm przedstawili studenci Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka w Olsztynie, w holu galerii zaś czekał na nie specjalnie przygotowany stół z przyborami do kolorowania, z którego maluchy chętnie korzystały.
-
Dzieci odwiedzają naszą galerię stanowczo za rzadko, dlatego też nasz najnowszy projekt wystawienniczy został wymyślony po to, aby przyciągnąć te najmłodsze - przyznaje Małgorzata Jackiewicz-Garniec. -
Przez lata pracy w galerii zauważyłam, że mamy ogromny problem jeżeli chodzi o umiejętność obcowania ze sztuką. Mam nadzieję, że właśnie takie wystawy, połączone z interaktywną zabawą, pokażą, że sztuka może być dla dzieci interesująca i że warto przyjść do galerii całymi rodzinami. Głównym punktem programu był jednak, co mogło niektórych z gości zaskoczyć, koncert poznańskiej formacji KakofoNIKT, która pod kopułą planetarium przedstawiła spektakl audio-wizualny. Goście koncertu mogli podziwiać połączenie abstrakcyjnej wizualizacji z przejmującą muzyką tworzoną na żywo przy użyciu instrumentarium, jakiego próżno szukać na „zwykłych” koncertach.
-
Wychodzimy z założenia, że na na Noc Muzeów przychodzą różni ludzie i w przeróżnym wieku - wyjaśnia nasza rozmówczyni. -
Dlatego nasz program na ten wieczór jest tak bogaty i różnorodny - chcemy, aby każdy znalazł u nas coś interesującego dla siebie.
Z D J Ę C I A