W BWA Galeria Sztuki w Olsztynie otwarto dzisiaj (17.05) dwie nietypowe dla tej galerii wystawy - „Fauna, flora i piraci” oraz „Interaktywny Plac Zabaw”. Tym razem w salach BWA zaprezentowana została sztuka współczesna, którą zachwycą się przede wszystkim dzieci.
Ekspozycja „Fauna, flora i piraci” to 37. artystów ilustratorów, prawie 400 ilustracji dla dzieci, rzeźby i polskie filmy animowane. Wystawa ta skierowana została do dzieci i młodzieży, jednak przygotowano ją tak, by trafiła również do dorosłych odbiorców sztuki. Obejmuje ona zbiór prac polskiej ilustracji z różnych okresów poprzez pryzmat bajkowej roślinności, zwierząt oraz piratów.
Zaprezentowane prace pochodzą głównie z drugiej połowy XX wieku oraz początku XXI wieku. Pokazują indywidualne podejście każdego z artystów do tekstu.
Wśród ilustracji można znaleźć m.in. te przedstawiające pirata Rabarbara, pirata Rum-Barbari czy słynną małpę w kąpieli oraz roślinność z „Przygodód Sindbada Żeglarza” i zwierzęta jak Smok Wawelski, wróbelek Elemelek i kot w butach. Można również podziwiać rzeźby Józefa Wilkonia oraz filmy animowane.
Artyści, których prace zostały wyeksponowane, to: Tomasz Bogacki, Tomasz Borowski, Antoni Boratyński, Bohdan Butenko, Maciej Buszewicz, Grażyna Dłużniewska, Andrzej Dudziński, Maria Ekier, Piotr Fąfrowicz, Jerzy Flisak, Elżbieta Gaudasińska, Janusz Grabiański, Jerzy Głuszek, Andrzej Heindrich, Zygmunt Januszewski, Maciej Jędrysik, Adam Kilian, Grażyna Lange, Edward Lutczyn, Zbigniew Lengren, Franciszek Maśluszczak, Lech Majewski, Piotr Młodożeniec, Mieczysław Piotrowski, Mirosław Pokora, Gabriel Rechowicz, Wiesław Rosocha, Olga Siemaszko, Jerzy Srokowski, Janusz Stanny, Marian Walentynowicz, Maria Wieczorek-Heindrich, Zdzisław Witwicki, Teresa Wilbik, Józef Wilkoń, Joanna Wiszniewska-Domańska i Bohdan Wróblewski.
Kuratorem i aranżerem wystawy jest Andrzej Stroka. Ekspozycja powstała we współpracy z Galerią Grafiki i Plakatu w Warszawie oraz Centrum Sztuki WRO.
Wystawę „Fauna, flora i piraci” w najbliższym czasie wzbogacą dodatkowe wydarzenia o charakterze edukacyjnym - lekcje sztuki dla grup zorganizowanych, spotkania z mistrzami ilustracji (m.in. z Bohdanem Butenko, Edwardem Lutczynem i Wiesławem Rosochą) i czytanie bajek przez aktorów z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Natomiast w czasie wakacji odbędą się warsztaty teatralne prowadzone przez aktorów z Olsztyńskiego Teatru Lalek.
Drugą otwartą dzisiejszego wieczoru wystawą jest „Interaktywny Plac Zabaw” - autorski projekt wrocławskich artystek Patrycji Mastej i Dominiki Sobolewskiej oraz Pawła Janickiego z Centrum Sztuki WRO. Jest to ekspozycja, która przypomina laboratorium, w którym można wszystkiego dotknąć i wypróbować. Wykorzystano w niej czujniki ruchu, komputery i kamery. Zabawki-instalacje mają za zadanie działać na zmysły i poprzez zabawę uczyć najmłodszych czym jest faktura, perspektywa, mieszanie barw.
-
Ta wystawa łączy w sobie idee sztuki współczesnej, nauki, fizyki, a przede wszystkim zabawy - powiedziała Patrycja Mastej, jedna z autorek ekspozycji podczas dzisiejszego wernisażu. -
Jej głównym komponentem są trzy duże instalacje interaktywne - każda z nich została przygotowana przez inną osobę. Dominika Sobolewska przygotowała labirynt RGB, gdzie możemy zobaczyć jak mieszają się kanały świetlne, dając nam nowe kolory. Paweł Janicki stworzył wielkoformatową instalację z czujnikami ruchu, dzięki czemu widzowie mogą stworzyć „obraz” sami za pomocą mieczy świetlnych.Na wystawie możemy także zobaczyć:
» instalację „Faktury” - system detekcji ruchu rejestruje nacisk dłoni położonej na jednej z pięciu powierzchni: kamieniach, wodzie, parze (w instalacji wykator zimnej pary wodnej), korze, trawie. Dotyk dłoni przesyła sygnał do komputera i uruchamia wielkoformatową projekcję wizualno-dźwiękową, która zmienia się z każdym kolejnym dotykiem.
» instalację „Pies” - jest to elektroniczny pies stróżujący przed wejściem na salę kameralną galerii. Instalacja zbudowana jest z tradycyjnej, drewnianej psiej budy i umieszczonego wewnątrz niej systemu komputerowego. Pojawienie się przed budą osoby powoduje uruchomienie jednej z kilku animowanych sekwencji szczekającego psa.
Ekspozycje będzie można oglądać do 12 lipca bieżącego roku w BWA.
Z D J Ę C I A
F I L M Y