Inauguracja miała miejsce podczas konferencji w Urzędzie Wojewódzkim
(fot. ATK - wszystkie) |
Więcej zdjęć »
W sali konferencyjnej Urzędu Wojewódzkiego zainaugurowano dziś (17.05) XIV Warmińsko-Mazurskie Dni Rodziny. Tegoroczna ich edycja zakończy się 14 czerwca w Domu Kultury w Gołdapi.
Konferencja inaugurująca miała tradycyjnie, jak co roku, bardzo uroczysty charakter. Organizatorzy uroczystości przypomnieli idee przyświecające organizacji Dni Rodziny. Są nimi integracja i wspieranie wartości rodzinnych. Celem organizowania tego przedsięwzięcia jest wzrost społecznej świadomości roli trwałego małżeństwa jako podstawy aktywnej i silnej rodziny, kształtowanie umiejętności rodziców w procesie wychowywania dzieci i młodzieży oraz wspieranie rodzin w szerszym i bardziej dostępnym zakresie. Tegoroczne Dni Rodziny odbywają się pod hasłem: „Mamo, tato, bądźmy razem”.
Konferencja inauguracyjna, poza wysłuchaniem wystąpień zaproszonych gości, jest okazją do prezentacji artystycznych. W tym roku były one skromne, ale bardzo znaczące. Na początek zaprezentowali się uczniowie z SP nr 9 z krótkim występem muzycznym. Przedstawili dwie piosenki. Po nich zaprezentowały się uczennice I LO Kornelia Wosk i Ania Wojciechowska, laureatki IX Konkursu Literackiego „W cieple ogniska rodzinnego”. Odczytały swoje wiersze.
O potrzebie organizacji Dni Rodziny wspomniał marszałek Jacek Protas, zaznaczając, że dni te zwracają uwagę na sprawy rodzin, ich problemy i więzi, które są najważniejsze, gdyż bez rodzin trudno wyobrazić sobie dobre funkcjonowanie naszego kraju.
-
Wpływ rodziny jest najważniejszy i najmocniej oddziałujący na nasze życie - stwierdził Jan Maścianica, wicewojewoda warmińsko-mazurski. -
Rodzina jest podstawowym źródłem informacji, które w dzieciństwie głęboko sobie kodujemy. Stąd tak wielkie szczęście mają osoby, których rodziny funkcjonują w jedności, dając jej członkom poczucie bezpieczeństwa i miłości.Z kolei arcybiskup-senior Edmund Piszcz zwrócił uwagę na kluczową rolę rodziny w zapewnieniu ciągłości pokoleniowej w duchu wiary. Przewodniczący Rady ds. Rodzin Województwa Warmińsko-Rodzinnego, prof. Lucjan Jędrychowski stwierdził, że rola rodziny w Polsce jest marginalizowana. Świadczą o tym ostatnie ustawy i podnoszenie podatków, jak chociażby na ubranka dziecięce.
W formie przerywnika przedstawiona została scenka z życia rodziny. Autorką scenariusza była Małgorzata Sarzyńska, członek szkolnego teatru „THESAURUS”, działającego przy I LO. Scenkę przygotowali słuchacze Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka. Po niej wywiązała się krótka dyskusja na temat relacji rodzinnych.
Wiesława Przybysz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego, przedstawiła program Dni Rodziny w całym regionie wraz z kluczowymi imprezami. Niemal w każdym mieście czy miejscowości zaplanowano choćby jedną imprezę z tej okazji.
Konferencję zamknęły referat Pawła Wolińskiego, prezesa Fundacji „Mamy i Taty” z Warszawy, organizatora wielu kampanii społecznych na temat rodziny oraz wystąpienie Jagody i Andrzeja Krawczyków, członków zarządu krajowego Stowarzyszenia „Spotkania Małżeńskie”, od 10. lat zaangażowanych w pracę ośrodka na terenie Diecezji Warmińskiej.
Pierwszy prelegent przedstawił wynik badań nad koncepcjami relacji rodzinnych. Podzielił rodziny na cztery typy: sfrustrowanych (30 % populacji), konserwatystów (25 %), pragmatyków (16 %) i liberałów (13 %). Na tym tle rozwijają się według Wolińskiego więzi rodzinne, które determinują to, czy chcemy bądź nie cieszyć się potomstwem. Z kolei państwo Krawczykowie przedstawili koncepcje rodziny w duchu społecznej nauki kościoła rzymsko-katolickiego.
Po zakończeniu konferencji i krótkim poczęstunku odbyły się warsztaty. Pierwszy „Szkoła dla rodziców i wychowawców” poprowadziła Elżbieta Smolińska z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olsztynie. Natomiast Błażej Gawroński, dyrektor Miejskiego Zespołu Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie zaprosił na warsztaty pod hasłem: „Rodzicielstwa można się nauczyć - podnoszenie kompetencji rodzicielskich”.
Wieczorem w katedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się inauguracyjna msza św. w intencji rodzin pod przewodnictwem metropolity warmińskiego.
W Komitecie Honorowym tegorocznych Dni Rodziny są marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski oraz metropolita warmiński arcybiskup Wojciech Ziemba.
Z D J Ę C I A