Prezydent miasta Piotr Grzymowicz, Mikołaj Kopernik w osobie Mariana Czarkowskiego, Kapela Jakubowa w pełnym, czteroosobowym składzie i niewidomy trębacz Daniel Rupiński. Niecodzienni goście odwiedzili dziś (14.05) Zespół Placówek Edukacyjnych przy ul. Turowskiego. W szkole dla niepełnosprawnych obchodzono bowiem Dni Olsztyna, jednocześnie inaugurując jubileusz 10-lecia ZPE.
Daniel Rupiński codziennie w południe gra na ratuszowej wieży hymn miasta „O Warmio moja miła”. Od jego występu zaczęło się wielkie szkolne świętowanie. Następnie Mikołaj Kopernik (czyli aktor Marian Czarkowski) przybliżył dzieciom dawne dzieje Olsztyna. Potem scenę zajęli uczniowie ZPE z przedstawieniem „Legenda o świętym Jakubie”, patronie i legendarnym założycielu stolicy regionu. W kulminacyjnym momencie wystąpiła Kapela Jakubowa, grając nie tylko dobrze znane piosenki o Olsztynie, ale także „Słoneczny blues”, hymn ZPE.
Występy uważnie obserwował Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. Na koniec podarował ZPE zestaw książek o Olsztynie do szkolnej biblioteki, podziękował za wspólnie spędzony czas. -
Gratuluję i dziękuję wszystkim uczniom i pracownikom - mówił prezydent.
- Na pewno niedługo spotkamy się ponownie, na kolejnej uroczystości z cyklu waszego jubileuszu. W tym roku mija 10 lat od powstania ZPE, pierwszej w kraju publicznej szkoły dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi, prowadzonej przez stowarzyszenie rodziców i pracowników ZPE. Od samego początku zespołem kieruje Agnieszka Jabłońska, notując wiele sukcesów. M.in w ciągu ostatniej dekady liczba pracowników ZPE wzrosła o ponad 1000 procent - w 2002 roku pracowało tu około 20 ludzi, dziś ponad 200.
- Świętowanie rozpoczęliśmy od Dni Olsztyna, kulminacyjne imprezy odbędą się 13 i 20 czerwca w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych - mówi Agnieszka Jabłońska.
- Warto, żeby nasz jubileusz został przez olsztynian zauważony, przede wszystkim dla dobra naszych uczniów z autyzmem i niepełnosprawnościami sprzężonymi.
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :