Muzeum Bitwy pod Grunwaldem po raz drugi zaprasza wszystkich miłośników historii na coroczne „święto muzeów”. Noc Muzeów - Tajemnice Grunwaldzkiego Pobojowiska, to nie tylko możliwość zdobycia wiedzy na temat jednej z największych bitew średniowiecza, ale także zabawy edukacyjne i doskonała rozrywka. Co w tym roku turystom oraz mieszkańcom Warmii i Mazur przygotowali muzealnicy ze Stębarka?
Tegoroczna Noc Muzeów tematycznie koncentrować się będzie na najbardziej znanym dziele Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Pokazana zostanie haftowana, wierna kopia obrazu. Haft jest tych samych rozmiarów, co obraz w oryginale. To ponad 4 metry wysokości i prawie 10 metrów szerokości. Obraz składa się z 40. zszytych ze sobą elementów, zawierających 8 milionów krzyżyków, które wyhaftowało 35 mieszkańców Działoszyna. 150 kilometrów muliny czyli nici używanej m.in. do haftowania o 220 kolorach. We wrześniu ubiegłego roku haft gościł na wystawie „Obok. Polska i Niemcy - 1000 lat historii w sztuce” w berlińskim muzeum Martin-Gropius.
Już 19 maja będzie można obejrzeć nie tylko haftowaną kopię fundamentalnego dla etosu Grunwaldu obrazu, ale także spotkać się z jego twórcami i wziąć udział w warsztatach haftu krzyżykowego. Tajemnice dzieła Matejki będzie można poznać podczas projekcji filmu „Opowieść o obrazie Jana Matejki Bitwa pod Grunwaldem” przygotowanego przez pracownię T. Bagińskiego, a także przysłuchując się wykładowi. Podobnie jak w zeszłym roku, niezapomnianym przeżyciem będzie zwiedzanie Pól Grunwaldu z pochodniami oraz pokaz tańca ognia. Nie zabraknie oczywiście rycerskich niespodzianek. Zapraszamy na Pola Grunwaldu!
Z D J Ę C I A