Nie ma brzydkich dzieci. Wszystkie są piękne, gdy je podziwiamy i kochamy. O tej prawdzie przekonuje wystawa fotograficzna Jakuba Obarka - „Za blisko, za daleko”, którą wczoraj (11.05) uroczyście otwarto w Galerii Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie. Trzeba ja koniecznie zobaczyć!
Wystawa ta to obraz poświęcony dzieciom skupionym w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. I choć większość tych dzieci jest niepełnosprawnych, to niczym nie różnią się na tych zdjęciach od dzieci zdrowych. Mają tyle samo radości, pasji życia i uśmiechu. Dzieci z autyzmem, zaburzeniami sprzężonymi i niepełnosprawnością ruchową funkcjonują wśród swoich zdrowych rówieśników doskonale. Wzajemnie się bawią, potrafią zafascynować swą obecnością otoczenie i to w pozytywnym znaczeniu. Na zdjęciach widać, jak dzieci kreują własną rzeczywistość. A idea integracji kształtuje moralną świadomość i uczy miłości.
Wystawa przyciąga nie tylko pięknymi ujęciami i głębią spojrzeń, zwłaszcza autystycznych dzieci, ale też jasnymi, optymistycznymi kolorami. Pełno tu różnych odcieni żółci, czerwieni, zieleni i błękitu. Dlaczego Jakub Obarek zajął się portretowaniem dzieci?
-
Pomysł pojawił się jakiś czas temu - powiedział młody fotograf. -
Z początku myślałem o robieniu zdjęć w szpitalu. Ktoś powiedział mi o Zespole Placówek Edukacyjnych. Zawitałem tam na rozmowę z panią dyrektor. I zdecydowaliśmy się zrobić te zdjęcia. Towarzyszyłem dzieciom w ich zabawach, nauce, a czasem w zamyśleniu i smutku.
Jakub Obarek to fotograf i copywriter, absolwent Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Sztuki na UWM w Olsztynie. W ubiegłym roku był stypendystą Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.
Artysta zaprezentował niedawno dwie wystawy indywidualne „Kortowo-art”. Pokazał na nich zdjęcia tancerek z Zespołu Pieśni i Tańca „Kortowo”. Jakub uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych. Świetnie portretuje osoby znane, m.in. artystów scen polskich. Był laureatem nagrody internautów w konkursie fotograficznym: „Świat w dłoniach - niezapomniane pasje”. Uczestniczył też w akcji „Baba z Olsztyna”.
Jakub zajmuje się również pisaniem poezji. Przedstawiona została ona w katalogu „Mazury Cud Natury”. Tworzy teksty reklam radiowych i telewizyjnych, czytanych m.in. przez Krystynę Czubównę i Macieja Gudowskiego.
Co Jakub planuje w najbliższym czasie?
-
Będę kontynuował fotografowanie dzieci - zapewnia. -
Nie jest to łatwe, bo dzieci są bardzo ruchliwe, pełne inwencji. By wybrać ciekawe zdjęcia, trzeba wykonać ich bardzo wiele.Partnerem wystawy jest Stowarzyszenie Wspomagania Rozwoju Dzieci. Ekspozycja dedykowana jest pamięci jednego z chłopców, który uczył się w Zespole Placówek Edukacyjnych, a niedawno zmarł. Zdjęcia można oglądać do 24 maja.
Z D J Ę C I A