Tematem konsultacji była komunikacja publiczna w centrum Olsztyna
Wczorajsze (9.05) spotkanie w ramach konsultacji społecznych na temat komunikacji w śródmieściu Olsztyna rozpoczęło się bardzo krótką prezentacją strategii planowania przestrzennego w zakresie komunikacji w centrum miasta - planowania rozumianego szeroko, nie zaś tylko jako osiedle Śródmieście. Prezentacja na odpowiednim poziomie ogólności, mającym zachęcić uczestników do twórczej dyskusji, niemal wyczerpywała temat. Zdefiniowano w niej podstawowe problemy oraz cele operacyjne.
Pozytywne zaskoczenie wzbudził projekt zbudowania obwodnicy śródmiejskiej, pozwalającej na ograniczenie ruchu pojazdów samochodowych (komunikacji indywidualnej) na tym obszarze. Znakomita większość uczestników spotkania opowiedziała się za tym kierunkiem przemian, czyli ograniczeniem indywidualnego transportu samochodowego na rzecz komunikacji zbiorowej (tramwajowo - autobusowej) oraz indywidualnej (pieszej i rowerowej). Co ważne, zgodzono się, że te zmiany muszą być wprowadzane ewolucyjnie, gdyż rewolucja wzbudziłaby falę protestów. Podkreślano również rolę edukacji mieszkańców oraz promocji we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań.
Konsultacje zgromadziły osoby zainteresowane nie tylko rozwojem przestrzennym miasta, ale przede wszystkim komunikacją. Warto podkreślić, że obszar nazwany Śródmieściem i wszelkie zaproponowane rozwiązania będą dotyczyły tak naprawdę całego miasta, gdyż gross mieszkańców tam pracuje. Zgromadzeni byli zdania, że Śródmieście powinno stać się również miejscem ze wszech miar przyjaznym mieszkańcom do spędzania wolnego czasu i wypoczynku.
Było to pierwsze spotkanie z cyklu konsultacji w tym temacie. Wygląda na to, że idea prawdziwych konsultacji społecznych polegających na debacie, wypracowywaniu pomysłów w toku tzw. burzy mózgów, a nie na prezentacji przez urzędników gotowych rozwiązań (jak miało to miejsce dotychczas), na dobre zagościła w Olsztynie. Pozostaje mieć nadzieję, że wypracowane wnioski najpierw zostaną przez włodarzy zamieszczone w oficjalnej strategii, zaś potem wdrożone w życie.