Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
15:06 21 listopada 2024 Imieniny: Janusza, Konrada
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2012-05-01 14:41 | Rozmiar tekstu: A A A

Krzyż Zesłańców Sybiru dla biskupa Cyryla Klimowicza

Olsztyn24
Wicewojewoda Jan Maścianica honoruje bpa Klimowicza Krzyżem
Zasłańców Sybiru
| Więcej zdjęć »

W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie wicewojewoda warmińsko-mazurski Jan Maścianica wręczył dzisiaj (1.05) Krzyż Zesłańców Sybiru biskupowi Cyrylowi Klimowiczowi. W kameralnej uroczystości wziął również udział Eugeniusz Grabski, prezes Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków w Olsztynie.

- Z całego serca dziękuję za tę wielką godność - ks. powiedział biskup Klimowicz, odbierając odznaczenie. - Ojciec Święty posłał mnie na Syberię, abym stał się tam świadkiem Chrystusa. Staram się jako Polak, jako biskup tej diecezji, wypełnić wolę Boga i ludzi, którzy tam żyją.

Biskup Cyryl Klimowicz jest absolwentem teologii Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum w Olsztynie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1980 w bazylice konkatedralnej św. Jakuba z rąk biskupa warmińskiego Józefa Glempa. Pracował jako wikary w parafiach w Wydminach, Pasłęku i Klewkach oraz w administracji seminarium w Olsztynie.

Od czerwca 1990 roku do października 1999 roku był proboszczem i dziekanem w Głubokoje na Białorusi. 13 października 1999 roku papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji mińsko-mohylewskiej, a 17 kwietnia 2003 roku biskupem diecezji Świętego Józefa w Irkucku. Od 2004 jest wiceprzewodniczącym Konferencji Episkopatu Rosji.
R E K L A M A
Irkuck, którego biskupem jest Cyryl Klimowicz (położony we wschodniej Syberii) jest największą terytorialnie katolicką diecezją świata. Obejmuje 10 mln km2 - obszar 30 razy większy od terytorium Polski. Na północy rozciąga się od Półwyspu Czukotka, na wschodzie obejmuje Kołymę oraz Magadan i dociera do Władywostoku. Na południu graniczy z Mongolią i Chinami. Na zachodzie jej granicę wyznacza Krasnojarsk.

Pierwszym katolickim biskupem na Syberii był ks. bp Jerzy Mazur, werbista. Przyjechał do Irkucka w czerwcu 1998 roku wraz ze swoim sekretarzem o. Józefem Węcławikiem.

Bp Mazur dążył do odzyskania starej świątyni, tzw. Polskiego Kościoła, w którym proboszczem był salwatorianin o. Ignacy Pawlus. W kościele do dziś mieści się sala organowa. Negatywna odpowiedź władz sprawiła, że zaczęto rozważać możliwość budowy nowej katedry. Budowę rozpoczęto w 1999 roku. Katedra została konsekrowana w 2000 roku przez kardynała Jana Pietera Schotte.

W 2002 roku bp Jerzy Mazur nie został wpuszczony do Rosji. Jego następcą w 2003 roku został ks. bp Cyryl Klimowicz, który posługuje w diecezji wraz z 45. kapłanami różnych narodowości: Słowakami, Polakami, Koreańczykami, z Argentyny, z USA, Indonezji i innych państw. Wiernymi są Koreańczycy, Rosjanie, ludzie pochodzenia polskiego i litewskiego, czyli wszystkie te narodowości, które kiedyś zostały porozrzucane po całej Syberii.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.