Artystyczna akcja Ryszarda Grzyba w olsztyńskim BWA
Małgorzata Jackiewicz-Garniec otwiera wydarzenie. Obok Ryszard Grzyb | Więcej zdjęć »
Urodzony w Bytomiu, wykształcony we Wrocławiu i Warszawie, mieszkający i pracujący w Krakowie malarz i poeta Ryszard Grzyb przeprowadził dziś (26.04) w Biurze Wystaw Artystycznych Galerii Sztuki w Olsztynie nietypową akcję artystyczną. „Park Młodych” - bo tak artysta zatytułował swój projekt - to obraz „Park Młodych przy Kopalni Węgla Kamiennego Niwka-Modrzejów” otoczony planszami ze swoistymi „złotymi myślami” artysty, zebranymi w zbiór Zdań Napowietrznych, z piosenką Kory „Spójrz prosto w oczy” w tle.
- Tytuł akcji wyłania się z mojej przeszłości - powiedział Ryszard Grzyb podczas dzisiejszego wernisażu. - Przy Kopalni Węgla Kamiennego Niwka-Modrzejów był Dom Kultury. Obok był park nazywany „Parkiem Młodych”. W tym parku spotykała się młodzież, by pić wina patykiem pisane. Pić wina i dyskutować o życiu, nadziei i miłości.
Minęło kilkadziesiąt lat, a w pamięci artysty została ta dziwna nazwa.
- Oprócz nazwy fascynował mnie element wizualny nieodłącznie związany z tym miejscem - mówił dalej Ryszard Grzyb. - Wejście do parku wieńczyła figura kota wyciętego z blachy oraz napis. Dlaczego kot? Zadawałem sobie wielokrotnie to pytanie. W gruncie rzeczy nie po to, aby odpowiedzieć na nie, lecz aby je zadawać.
R E K L A M A
Motyw z wejścia do parku kilka lat temu pojawił się na jednym z obrazów artysty. Na tym samym płótnie znalazły się też różne napisy, hasła, złote myśli artysty. Niektóre z nich trafiły do większego zbioru - zbioru Zdań Napowietrznych. Z obrazu i Zdań Napowietrznych Ryszard Grzyb przygotował wydarzenie zatytułowane „Park Młodych”.
Przybyli na dzisiejszy wernisaż widzowie zobaczyli na przygotowanych w sali dużej BWA planszach niedokończone napisy ze zbioru Zdań Napowietrznych. Po otwarciu wystawy Ryszard Grzyb przystąpił do uzupełniania brakujących liter i znaków w napisach. W tej akcji wspomagali go olsztyńscy artyści: Joanna Milewicz i Robert Listwan, a także studentki Wydziału Sztuki UWM.
Efekt dzisiejszej artystycznej akcji olsztynianie będą mogli podziwiać w BWA Galerii Sztuki do 10 maja.