Historię Olsztyńskich Wodociągów przypomina ustawiona przy obserwatorium tablica (fot. PWiK)
Już jutro (27.04) uroczyste otwarcie zmodernizowanego obserwatorium astronomicznego przy ul. Żołnierskiej w Olsztynie. Kto przyjdzie na otwarcie obiektu po spowodowanej remontem kilkumiesięcznej przerwie, będzie mógł poznać historię wieży, w której ulokowano obserwatorium. A pamiętać należy, że jej pierwotne przeznaczenie było zupełnie inne. Była to wieża ciśnień, będąca jednym z elementów wybudowanej w końcu XIX wieku sieci wodociągowej. Przypomina o tym umieszczona ostatnio przy wieży tablica informacyjna.
Projekt budowy olsztyńskich wodociągów miejskich powstał w 1893 roku, a główną przyczyną jego realizacji były nękające mieszkańców Olsztyna epidemie chorób zakaźnych. W dniu 2 marca 1897 roku rozpoczęto prace budowlane przy stacji pomp nazywanej obecnie ujęciem „Zachód”, przy ul. Żeglarskiej, nad brzegiem Jeziora Krzywego. W październiku 1898 r. na Wzgórzu św. Andrzeja przy obecnej ul. Żołnierskiej, zaczęto wznosić wieżę ciśnień, a 1 lipca 1899 r. nastąpiło zakończenie prac i oddanie wodociągów do użytku.
W środku wieży ciśnień znajdował się stalowy zbiornik na wodę, a zadaniem wieży ciśnień była stabilizacja ciśnienia w sieci wodociągowej i zapewnienie jej nieprzerwanych dostaw mimo awarii zasilania.
Wieża służyła Olsztyńskim Wodociągom do połowy lat 70. ubiegłego wieku. Dziś wieża ciśnień jest obserwatorium astronomicznym. Na ten cel została zaadaptowana w 1979 r., a w 2007 r. przeszła gruntowny remont. W ramach kończonego właśnie remontu, zmodernizowano znajdujące się we wieży pomieszczenia, obiekt wyposażono w windę osobową i w wiele nowoczesnych urządzeń elektronicznych. To wszystko będzie można zobaczyć już jutro od godz. 13.00, kiedy to nastąpi uroczyste oddanie zmodernizowanego obiektu do użytku.