W piątek (27.04) zostanie uroczyście oddane do użytku zmodernizowane obserwatorium astronomiczne w Olsztynie. Jedną z istotnych zmian jakie zobaczą mieszkańcy Olsztyna i turyści odwiedzający dawną wieżę ciśnień przy ul. Żołnierskiej jest zamontowanie we wieży osobowej windy. - To duże udogodnienie dla osób starszych i niepełnosprawnych, które do tej pory bardzo były ograniczone w korzystaniu z oferty obserwatorium, bo „wdrapanie” się na wysokość 8. piętra po stromych schodach nie było wcale takie proste - cieszy się Halina Zaborowska-Boruch, odpowiedzialna za miejskie inwestycje wiceprezydent Olsztyna.
Decyzja o modernizacji obserwatorium - podobnie jak należącego do tej samej instytucji planetarium - zapadła w ubiegłym roku. Koszt modernizacji ustalono na 2,4 mln zł, z czego 52% tzw. kosztów kwalifikowanych pokrył Urząd Marszałkowski, przekazując miastu 1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury 2007-2013.
W ramach modernizacji zaplanowano m.in. dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych i iluminację zewnętrzną wieży.
- Na windę dla niepełnosprawnych musieliśmy poczekać dłużej niż planowaliśmy, bo ze względu na niewielką ilość miejsca we wieży musiała być ona wykonana na indywidualne zamówienie - wyjaśnia wiceprezydent Zaborowska-Boruch.
- Natomiast urządzenia do iluminacji zapewniają nie tylko możliwość oświetlania budynku różnokolorowym światłem, ale także okazjonalne stosowanie mapingu, czyli wyświetlanie na ścianach obserwatorium różnych scen.
W ramach modernizacji wyremontowane zostały praktycznie wszystkie pomieszczenia obserwatorium, a w ich wnętrzach pojawiły się nowoczesne urządzenia elektroniczne, chociaż nie tylko.
- Stolarze-pasjonaci wykonali dla obserwatorium repliki przyrządów astronomicznych, jakimi posługiwał się Mikołaj Kopernik - mówi pani wiceprezydent.
- Teraz będą one eksponowane w obserwatorium. Ciekawym i ważnym efektem realizacji projektu modernizacji obserwatorium jest też samochód dostawczy z zainstalowaną wewnątrz aparaturą astronomiczną. To tzw. mobilne astrolabium będzie służyło pracownikom Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego do prowadzenia pokazów i lekcji astronomii poza siedzibą obserwatorium.
Efekty modernizacji obserwatorium będzie można zobaczyć już w piątek. Samo przecięcie symbolicznej wstęgi zaplanowane zostało na godz. 13.00. Zaraz potem rozpoczną się pokazy możliwości „nowego” obserwatorium. Będą one trwać do godz. 15.00. Wieczorem natomiast planowane są pokazy gwiaździstego nieba. Jeżeli pogoda nie zawiedzie, odbędą się one o godzinach: 22.00, 22.45 i 23.30. Wejście na pokazy odbywać się będzie za okazaniem wejściówek, które są do odebrania w kasie planetarium, ul. Piłsudskiego 38 od poniedziałku, 23 kwietnia.