W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie odbyło się dziś (19.04) spotkanie poświęcone projektowi multimedialnemu „Upłynnianie Infiltronu jako Droga Krzyżowa. Stacja nr 2: ANTYMISYJNOŚĆ”. Prezentację przygotowało dwoje krakowskich artystów - Alicja Żebrowska i Jacek Lichoń.
Było to drugie wydarzenie w ramach realizowanego w dwunastu odsłonach projektu - pierwsze odbyło się w lutym, w krakowskim Bunkrze Sztuki. W Olsztynie odbyła się tylko jedna prezentacja. Około dwugodzinne pokazy określane są przez autorów jako stacje, a cały projekt nosi nazwę „Upłynnianie Infiltronu jako Droga Krzyżowa”.
Infiltron to dzieło otwarte, realizowane jest od 1997 roku. Polega na wyznaczonym przez jego autorów sposobie uczestnictwa w obrzędach różnych kultur, zwyczajach społecznych, a także wytwarzaniu własnych form infiltracji. Podczas olsztyńskiej prezentacji, Infiltron ujawnia się jako ekspozycja artystycznie subiektywnego uczestnictwa w rytuałach społecznych. W stacji drugiej pokazane są ceremoniały ślubne, chrzest, wybory oraz historia naszego regionu w otoczeniu rzeki Łyny.
Autorzy starają się dotrzeć do jak największej liczby odbiorców, spotkania nagrywają i włączają później obrazy do projekcji. W trakcie spotkania autorzy zadawali olsztynianom pytania o to, czy dominuje w naszym życiu postawa antymisyjna, czy człowiek skazany jest na realizowanie jakichś misji, czy prawda historyczna staje się czymś nieważnym i mało przydatnym w życiu.
Olsztynianie nie za bardzo palili się do dyskusji. Część osób wyszło w trakcie projekcji. Powodem było zapewne to, że dźwięk był mało czytelny i momentami mało zrozumiały. Pytania o misyjność także wypłoszyły publiczność.
Spotkanie z pewnością miało swój cel i misję, jak zaznaczyli autorzy. Jednak nie wszyscy z obecnych zrozumieli intencje autorów pomysłu. Część osób zwróciła uwagę, że misyjność to coś w sumie abstrakcyjnego, a liczy się duchowość i sens życia, realizowanie siebie.
Z D J Ę C I A