Święcenie pokarmów podczas prawosławnych Świąt Wielkanocnych
(fot. KO - wszystkie) |
Więcej zdjęć »
O świętach w obrządku wschodnim, obchodzonych w innej dacie, niż te tradycyjne, mówi się w moim otoczeniu - „drugie święta”. No i mam wspomnienie z obrazkami z takich właśnie drugich świąt w rodzinie, bo przybyła do niej z nimi nowa osoba. Tym razem drugie święta (całkiem niedawno) były w Hajnówce i w Białymstoku.
W mieście, miasteczkach i we wsiach większość sklepów, szkół itp. w porze tych świąt - nieczynne. W sobotę wszędzie święcono wielkanocne koszyczki ze święconkami - identyczne jak „nasze”. Do małych wiosek przyjeżdżał pop o określonej godzinie, a tam mieszkańcy, zwykle przy ozdobionej kapliczce, czekali ze święconkami ustawionymi na stole przykrytym białym obrusem. W większych wioskach mieszkańcy wystawiali białe stoły przed domem, przy bramce prowadzonej do domu, tuż przy głównej ulicy. Tu pop miał trudniejsze zadanie, bo musiał przemaszerować przez całą wieś od końca do końca, co chwilę zatrzymując się, odmawiając modły i święcąc pokarmy. Wcześniej dało się zauważyć, że we wsiach wszyscy mieszkańcy solidarnie posprzątali otoczenie domów i drogi przy domu, zamiatali chodniki, malowali drzewka i słupki.
W wielu miejscowościach takich jak np. Hajnówka, wierni szli z koszyczkami do cerkwi. W cerkwiach nie było grobów z Chrystusem, tak jak w kościołach. Były groby symboliczne i dużo kwiatów dookoła. W sobotę panie na znak żałoby przyszły do świątyń w czarnych chustach, a w niedzielę już w białych na znak radości i zmartwychwstania Pana. W sobotę o północy odprawiane było uroczyste nabożeństwo, w trakcie której trzy razy wierni szli w procesji dookoła cerkwi. Nabożeństwo trwało ok. 4 godzin! W niedzielę odprawiano radosne msze, były chóralne śpiewy i pięknie rozdzwonione dzwony. Dzieci dostawały od duchownych słodycze.
W Hajnówce są trzy cerkwie. Jest gdzie przeżywać święta i co podziwiać. A po świętach czeka Białowieża, rezerwat Pokazowy i Hodowlany Żubrów i Tarpanów w Rezerwacie Krajobrazowym przy drodze do Białowieży oraz kolejki leśne - przy przystanku początkowym kolejki wąskotorowej znajduje się mini skansen (6 eksponatów przedstawiających zabytkowy tabor kolejowy, obecnie w modernizacji).
Zdjęcia z klimatem świat zawdzięczam osobie, dzięki której miałam „drugie święta”.
Z D J Ę C I A