W Starostwie Powiatowym w Olsztynie po raz szósty świętowano Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej. Na uroczystość do Olsztyna przyjechali Attila Szalai - radca ds. kultury i prasy Ambasady Węgier w Polsce oraz Janos Tischler - dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Polsce. Zaproszenie do udziału w uroczystości przyjęli też samorządowcy, z wiceprezydent Olsztyna Małgorzatą Bogdanowicz-Bartnikowską na czele oraz przedstawiciele instytucji współpracujących ze Starostwem Powiatowym - policjanci, żołnierze, wolontariusze organizacji pozarządowych.
- Coroczne spotkanie w olsztyńskim starostwie z braćmi Węgrami i wszystkimi osobami, którym bliska jest przyjaźń polsko-węgierska, weszło na stałe do kalendarza ważnych wydarzeń w regionie - powiedziała pełniąca obowiązki gospodarza uroczystości Izabela Smolińska-Letza - wicestarosta olsztyński.
- Udało nam się wspólnie stworzyć pozytywną tradycję radosnego świętowania, którą Powiat Olsztyński będzie kontynuował także w latach kolejnych.Tradycja polsko-węgierskich spotkań w Starostwie Powiatowym w Olsztynie zrodziła się w 2006 roku. Wtedy to Powiat Olsztyński, przy współpracy z olsztyńskim Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zainicjował upamiętnienie bezprecedensowych gestów solidarności mieszkańców Olsztyna, którzy masowo zamanifestowali poparcie dla powstańców węgierskich z 1956 roku. Na pamiątkę tych wydarzeń na ścianie starostwa odsłonięto tryptyk poświęcony węgierskim powstańcom i mieszkańcom Olsztyna.
- Bezsprzecznym faktem jest to, że plac Bema z pamiątkową tablicą na ścianie starostwa stał się jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc „węgierskich” w Olsztynie i regionie, co nas niezmiernie raduje - mówiła pani wicestarosta.
- Powiat Olsztyński jest wielkim orędownikiem pogłębiania braterskich i przyjacielskich kontaktów polsko-węgierskich. Staliśmy się depozytariuszami pamięci o zrywie węgierskim sprzed 55 lat, co jest dla nas zaszczytem i zobowiązaniem, któremu staramy się sprostać.
Uroczystość rozpoczęło złożenie wieńców i kwiatów pod wyżej wspomnianym tryptykiem na ścianie starostwa. Odbyło się to w obecności pocztów sztandarowych Zespołu Szkół Zawodowych im. Sandora Petofi w Ostródzie, Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Górowie Iławeckim, I Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kaczmarskiego w Olsztynku oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Potem uczestnicy uroczystości przenieśli się do sali sesyjnej starostwa, gdzie odegrane zostały hymny państwowe Polski i Węgier i nastąpiły okolicznościowe przemówienia. Potem wykład o bytności biskupa Andrzeja Batorego na Warmii wygłosił prof. Stanisław Achremczyk, a na recital wokalny z węgierskimi niespodziankami zaprosił ksiądz Zbigniew Stępniak.
Na zakończenie właścicielka restauracji węgierskiej Tokaj pod Olsztynkiem zaoferowała drobny poczęstunek na nutę węgierską.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :