W tym roku esperanto - międzynarodowy język pomocniczy - będzie miał 125 lat! W lipcu 1887 roku w Warszawie, lekarz Ludwik Zamenhof wydał podręcznik do nauki języka esperanto.
- To była cienka broszura dla władających językiem rosyjskim, bo Warszawa znajdowała się wówczas w zaborze rosyjskim, nieco później ukazała się polska wersja tego podręcznika - mówi Elżbieta Leonowicz-Frenszkowska, przewodnicząca Warmińsko-Mazurskiego Stowarzyszenia Esperantystów w Olsztynie.
- Od tego czasu słownictwo języka esperanto znacznie się rozrosło. Ostatni słownik esperancko-angielsko-polski, wydany w 2007 roku, to już całkiem pokaźna książka.W związku z rocznicą, olsztyńscy esperantyści przygotowali szereg wydarzeń przypominających o historii i teraźniejszości języka, którym się posługują. Wśród tych wydarzeń jest m.in. urządzenie wystawy wydawnictw w języku esperanto. Wystawę taką otwarto dzisiaj (12.04) w Multimedialnej Bibliotece Młodych Planeta 11. Można na niej znaleźć nie tylko reprint pierwszego polsko-esperanckiego podręcznika do nauki języka, ale także takie klasyki jak „Qvo vadis”, „W pustyni i w puszczy” czy „Władca pierścieni”. W sumie blisko 100 pozycji książek i czasopism w języku esperanto.
- Chcieliśmy tę wystawę zorganizować w lipcu, w ramach olsztyńskich obchodów 125. rocznicy języka esperanto, kiedy przyjadą do nas znakomici goście zagraniczni - mówi Elżbieta Leonowicz-Frenszkowska.
- Okazało się jednak, że w lipcu Planeta 11 będzie w remoncie. Ustaliliśmy więc, że wystawę zorganizujemy teraz, w kwietniu. To się nawet dobrze złożyło, bo za dwa dni - 14 kwietnia - przypada 95. rocznica śmierci Ludwika Zamenhofa.
Warmińsko-Mazurskie Stowarzyszenie Esperantystów w Olsztynie liczy 30. członków. Nikt jednak dokładnie nie wie, ilu mieszkańców Olsztyna posługuje się tym językiem. A był on dość popularny jeszcze przed 20-30 laty, bo władze komunistyczne akceptowały ten język, więc jego znajomość często była przepustką do zagranicznych wyjazdów, chociażby na międzynarodowe kongresy esperantystów.
Dzisiaj króluje angielski, zgoda władz na zagraniczny wyjazd nie jest potrzebna, więc językiem esperanto posługują się jedynie pasjonaci. Chętnych, szczególnie wśród młodego pokolenia, do nauki języka stworzonego przez Ludwika Zamenhofa, praktycznie nie ma. Gdyby jednak chętni byli, mogą przyjść w każdy poniedziałek o godz. 15.00 do mieszczącego się przy ulicy Tarasa Szewczenki 1 Olsztyńskiego Centrum Organizacji Pozarządowych. Tam w tym czasie spotykają się olsztyńscy esperantyści. Tematem wiodącym tegorocznych spotkań są relacje z poszczególnych kongresów esperantystów. W najbliższy poniedziałek o swoich kontaktach z językiem esperanto opowiadać będzie olsztyńska pisarka Helena Piotrowska.
Z D J Ę C I A