W tym roku wzdłuż ul. Okopowej zamiast samochodów będą stały letnie
ogródki
Za kilka lat na olsztyńską starówkę będzie można wejść tylko pieszo. Ruch samochodów z tej części miasta zostanie praktycznie wyrugowany. Te rewolucyjne zmiany następować będą jednak ewolucyjnie. Pierwsze napotkamy już w poniedziałek (16.04), gdy wprowadzona zostanie letnia organizacja ruchu w obrębie starówki. Nie będzie ona jednak powieleniem tej, z jaką mieliśmy do czynienia w poprzednich latach.
Tuż przed świętami prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, wspierany przez przedstawicieli Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów, spotkał się z zrzeszonymi w stowarzyszeniu „Starówka Razem” przedsiębiorcami oraz przedstawicielami Forum Rozwoju Olsztyna i Obywatelskiego Olsztyna. Podczas spotkania zastanawiano się, jak olsztyńska starówka powinna służyć mieszkańcom i turystom.
- Stanowisko przedsiębiorców i społeczników było takie, żeby od tego roku zmienić organizację ruchu na ul. Okopowej - mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.
- Powinno się umożliwić większej liczbie prowadzących tam działalność gospodarczą przedsiębiorców prowadzenie ogródków letnich, a w związku z tym powinno się wprowadzić zakaz parkowania po obu stronach ul. Okopowej.Ta propozycja została zaakceptowana. Będzie wprowadzona w życie już w poniedziałek. Zamiast stłoczonych samochodów, niebawem po obu stronach ulicy Okopowej zobaczymy letnie ogródki. Pośrodku pozostanie jednak 3,5-metrowy pas jezdni, którym nadal będą mogły przejeżdżać samochody.
- To jest rozwiązanie na ten rok - tłumaczy prezydent.
- Ewolucyjnie idziemy jednak w takim kierunku, żeby w następnych latach zamknąć Stare Miasto dla ruchu samochodowego, bez względu na porę roku, a pozwolić tylko na piesze przemieszczanie się po tej części miasta, tak jak to jest w innych dużych aglomeracjach.Zmiany w obrębie ulicy Okopowej to nie jedyne nowości letniej organizacji ruchu w centrum Olsztyna. Otwarta w obu kierunkach zostanie zamknięta do tej pory ulica Chrobrego, ale za to wyłączona z ruchu będzie ulica Rodziewiczówny. Poza tym nie będzie można zatrzymywać się na zapleczu budynku Informacji Turystycznej przy Wysokiej Bramie. Tam również staną letnie ogródki, a dla jadących samochodów pozostawiona zostanie jezdnia o 3,5-metrowej szerokości.
Chociaż miejsc parkingowych na starówce będzie w tym roku mniej, to całkowity zakaz parkowania jeszcze nie będzie wprowadzony.
- Najpierw musimy rozwiązać kwestię zabezpieczenia miejsc parkingowych w pobliżu starówki - tłumaczy prezydent i dodaje, że rozważa uruchomienie dodatkowego, chociaż tymczasowego, parkingu przy ul. Warszawskiej, w miejscu gdzie stały niedawno rozebrane budynki spółdzielni „Synteza”. -
Stałego parkingu nie możemy tam zorganizować, bo gdybyśmy przystępowali do budowy planowanej ulicy Nowogrunwaldzkiej, trzeba by wszystko rozbierać.I jeszcze jedna ważna informacja, szczególnie dla tych, którzy nie bardzo będą chcieli przejmować się ustawionymi na starówce znakami, przede wszystkim zakazującymi zatrzymywania się. Będzie w tym roku więcej patroli mundurowych, a ich członkowie będą bardzo stanowczy w egzekwowaniu przepisów.