Z okazji Wielkiego Piątku ewangelicy spotkali się dziś (6.04) na uroczystym nabożeństwie w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Olsztynie. Wielki Piątek dla większości Mazurów, tak jak dla wszystkich ewangelików na świecie, to największe święto, a odprawiane tego dnia nabożeństwo jest najważniejszym nabożeństwem w roku.
Podczas liturgii wielkopiątkowej szczególne znaczenie ma spowiedź i liturgia komunijna. Po kazaniu śpiewane są w dialogu z duchownym tzw. Improperia, czyli pieśń „Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił”.
-
Ten dzień przeżywamy z powagą, ze smutkiem, z żalem - powiedział podczas dzisiejszego nabożeństwa biskup Rudolf Bażanowski. -
Ale też z nadzieją. Patrzymy na krzyż jak na znak zbawienia, nadziei i miłości.Różnorodność wyznań i tradycji jest charakterystyczna dla Warmii i Mazur. Historycznie Warmiaków i Mazurów odróżniało między innymi właśnie wyznanie. Warmia była w większości katolicka, Mazury - ewangelickie. Różne też były i są wielkanocne zwyczaje. W tradycji katolickiej święta są bardzo barwne, kojarzone ze święconką, z kolorowymi pisankami, w tradycji ewangelickiej - bardziej skromne. W obu - to czas pojednania i radości, czas rodzinnych spotkań przy świątecznym stole.
Z D J Ę C I A