Spotkanie prezydenta Olsztyna z mieszkańcami Osiedla Grunwaldzkiego
(fot. M. Kierul - wszystkie) |
Więcej zdjęć »
W Gimnazjum nr 5 w Olsztynie odbyło się dzisiaj (3.04) spotkanie prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza z mieszkańcami Osiedla Grunwaldzkiego. Wzięło w nim udział około 30 mieszkańców osiedla. To kolejne ze spotkań, jakie prezydent odbywa w tym roku z mieszkańcami poszczególnych rejonów miasta.
Wśród poruszonych podczas spotkania tematów, była sprawa targowiska miejskiego przy ul. Grunwaldzkiej. Powstało ono w 1978 roku i w prawie niezmienionym stanie przetrwało do dziś. Dyrektor Targowisk Miejskich stwierdził, że według ekspertyz targowisko nadaje się do likwidacji, jednak koszt likwidacji to około 300 tysięcy złotych, a zakładowy roczny budżet wynosi 100 tysięcy złotych. Na remont targowiska nie można starać się o dofinansowanie z funduszy europejskich, bowiem takie dofinansowanie przysługuje tylko miastom, mających mniej niż 50 tys. mieszkańców. Dyrektor zaznaczył jednak, że w ostatnich latach wydał ok. 150 tysięcy złotych na bieżące remonty i poprawę wyglądu targowiska. M.in. położono polbruk i załatano dziury.
Mieszkańcy, którzy przybyli na spotkanie z prezydentem, żywo zainteresowani byli budową ulicy Nowogrunwaldzkiej. Architekci miejscy przyznali, że ulica Nowogrunwaldzka ułatwiłaby życie mieszkańcom Osiedla Grunwaldzkiego. Niestety, ulica ta nie powstanie wcześniej, jak po 2014 roku - jeśli znajdą się na nią środki z projektów unijnych. Jak zaznaczył prezydent Grzymowicz, gdyby ulica miała powstać ze środków własnych miasta, to nie powstałaby nawet przed rokiem 2020. Prezydent podkreślił też, że wszystkie obecnie budowane ulice powstają właśnie dzięki środkom otrzymanym z programów unijnych.
Mieszkańcy poprosili też prezydenta, aby zainteresował się rejonem ogródków działkowych, w którym jest możliwość zorganizowania azylu zieleni służącego wypoczynkowi osób starszych - i nie tylko. Przez ogródki działkowe przebiega droga, którą dzieci chodzą do szkoły, a dorośli do pracy. Mieszkańcy zwrócili uwagę, że brak oświetlenia na tejże drodze i jej zły stan techniczny, to problem, który może doprowadzić do tragedii. Prezydent zobowiązał swoich pracowników do zorganizowania wizji lokalnej w tym terenie i podjęcia próby naprawienia istniejącego stanu rzeczy, a także ewentualnego zorganizowania zieleni miejskiej dla szerszego użytku.
Poruszono także sprawę czystości na Osiedlu Grunwaldzkim. Uczestnicy spotkania uskarżali się na jeden z lokali gastronomicznych, który produkuje spore ilości śmieci. Komendant Straży Miejskiej stwierdził, iż jego służby na bieżąco monitorują teren osiedla oraz korzystają z monitoringu, który jest zamontowany na osiedlowych ulicach.
Mieszkańcy Osiedla Grunwaldzkiego zasygnalizowali także błędne oznakowanie znakami drogowymi uliczek swojego osiedla.
Spotkanie dało mieszkańcom kilka odpowiedzi na nurtujące ich pytania, ale zostawiło też kilka problemów, które - miejmy nadzieję - znajdą niebawem rozwiązanie. Mieszkańcy Grunwaldzkiego zostali zaproszeni do udziału w konsultacjach społecznych, które rozpoczną się niebawem, a będą dotyczyły ich osiedla.
Z D J Ę C I A