W olsztyńskim Zespole Placówek Edukacyjnych przy ul. Turowskiego puścili dziś (2.04) prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza (i nie tylko jego) w skarpetkach. Ale niech nikt nie myśli, że ktokolwiek został pozbawiony majątku. Chodziło tylko o to, że boso zdrowy człowiek może doznać tego, czego na co dzień doświadczają osoby z autyzmem. I w takim doświadczeniu wzięli dziś udział odwiedzający Zespół Placówek Edukacyjnych, w tym prezydent Olsztyna. A okazją do odwiedzin był obchodzony dzisiaj Dzień Wiedzy na temat Autyzmu, w skrócie nazywany Dniem Autyzmu.
Światowy Dzień Wiedzy na temat Autyzmu obchodzony jest od 5. lat. Tyle też razy pamiętano o nim w Zespole Placówek Edukacyjnych w Olsztynie. Ale w tym roku obchody święta nabrały szczególnego wymiaru.
- Nasza placówka stale obejmuje opieką około 250 dzieci niepełnosprawnych, w tym połowa to dzieci z autyzmem - mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, dyrektor zespołu.
- Zawsze w Dzień Autyzmu organizowaliśmy jakieś wydarzenia, ale ten rok jest szczególny. Postanowiliśmy, że nadszedł czas, żeby pokazać umiejętności naszych dzieciaków z autyzmem i też trochę się wypromować. Bo bardziej jesteśmy znani w świecie i w kraju, niż tutaj, w Olsztynie.W programie obchodów Dnia Autyzmu w ZPE znalazło się m.in. oświetlenie budynku niebieskim światłem (niebieski to kolor autyzmu).
- „Zaświeciliśmy” się już wczoraj - mówi pani dyrektor.
- Między godziną 19. a 22. nasz budynek został pięknie oświetlony na niebiesko. Przyszli nasi podopieczni, przyszli ich rodzice, była okazja do spotkania i wspólnych rozmów. Podobnie będzie dzisiaj, również między godzinami 19. a 22. Poza tym dzisiaj też niebieska będzie iluminacja olsztyńskiego obserwatorium astronomicznego.Poza iluminacjami, w ZPE przygotowano dzisiaj krótki program artystyczny z udziałem dzieci z autyzmem, wystawę prac plastycznych, a przede wszystkim namiot, w którym można było doświadczyć, jak osoby z autyzmem odbierają świat.
- W namiocie przygotowaliśmy symulacje różnych sytuacji, w jakich znajduje się codziennie każdy człowiek z autyzmem - wyjaśnia Wanda Agnieszka Jabłońska.
- Te symulacje pozwalają nam uzmysłowić sobie, jaka jest różnica między odbiorem świata przez ludzi zdrowych i przez osoby z autyzmem. Autyzm jest zaburzeniem trwającym całe życie, ale jego objawy nie są stałe i zmieniają się wraz z rozwojem człowieka. Pierwsze objawy pojawiają się u dzieci do trzeciego roku życia, ale mogą wystąpić praktycznie tuż po urodzeniu. Częstość występowania autyzmu szacuje się na 60-70 przypadków na 10 000 osób. Choroba występuje 4-krotnie częściej u chłopców niż u dziewczynek, chociaż u dziewczynek charakteryzuje się cięższym przebiegiem.
Z D J Ę C I A
F I L M Y