Niebawem Wielkanoc, a już jutro Niedziela Palmowa. Nie dziwi więc, że w Ośrodku Rzemiosł Zapomnianych w Gadach, filii Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach, zorganizowano Wielkanocne Warsztaty Rękodzielnicze pod hasłem „Gady Folk Art Festiwal”. Lokalni rękodzielnicy i animatorzy kultury uczyli m.in. jak wykonać palmę wielkanocną, jak pomalować pisanki, czy jak przygotować własną, niepowtarzalną kartkę świąteczną.
- II Wielkanocne Warsztaty Rękodzielnicze w Gadach to takie nasze malutkie święto rękodzieła - mówi Aneta Fabisiak-Hill, kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Dywitach.
- Dzisiaj pokazujemy to wszystko, czym na co dzień tutaj, w Ośrodku Rzemiosł Zapomnianych w Gadach się zajmujemy. A mamy tutaj pracownię ceramiczną prowadzoną przez Stowarzyszenie „Nasze Gady”, są warsztaty muzyczne, są kreatywne warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych.Dzisiaj w ośrodku w Gadach można było zobaczyć efekty pracy i skorzystać z porad najznakomitszych rękodzielników z gminy Dywity, na co dzień wspierających Ośrodek Rzemiosł Zapomnianych. Na „Gady Folk Art Festiwal” obecna była Joanna Szydłowska-Żemojcin, uznana rękodzielniczka z Ługwałdu (dzisiaj zajmowała się artystycznym zdobieniem jaj), była Anna Arciszewska ze Stowarzyszenia „Pojezierze” (pokazywała jak tworzyć unikalne kartki świąteczne techniką scrapbooking), była Teresa Kosińska ze stowarzyszenia „Nasze Gady” (prowadziła warsztaty ceramiczne), była radna Gminy Dywity Agnieszka Sakowska-Hrywniak (zajmowała się robieniem tradycyjnych kwiatów z bibuły) i była Jadwiga Orzołek z GOK w Dywitach (pokazywała, jak robić tradycyjne wielkanocne palmy).
Była też propozycja niekoniecznie związana z polską kulturą i świąteczną tradycją - warsztaty bębniarskie.
- Gra na afrykańskich bębnach to nie jest nasze, polskie rękodzieło i nasza tradycja, ale chcemy, aby w tym miejscu, w Gadach, mogły się spotykać różne tradycje - wyjaśnia Aneta Fabisiak-Hill.
- Warmia jest przecież wielokulturowa, więc chcemy, żeby tutaj spotykały się różne rodzaje rękodzieła, różne tradycyjne kultury.Wielkanocne Warsztaty Rękodzielnicze w Gadach na stałe już weszły do programu wydarzeń kulturalnych w Gminie Dywity.
- Chcemy, żeby taka impreza odbywała się przed Niedzielą Palmową - mówi pani kierownik GOK w Dywitach.
- To dobry czas, bo każdy wychodzi stąd z własnoręcznie zrobioną palmą, którą w Niedzielę Palmową poświęci w kościele, wychodzi stąd z pomysłem na design wielkanocnego stołu. Myślę też, że nasze warsztaty to taka namiastka dawnych przygotowań do świąt wielkanocnych, bo do nas przyjeżdżają babcie, dziadkowie, ojcowie, mamy i dzieci. I wspólnie przygotowują się do świąt, tak jak to było 100 czy więcej lat temu. Jest więc szansa, że to będzie taki „zaczyn” powrotu do tradycji wspólnej pracy przy przygotowaniach do świąt. A na pewno święta będą wyglądać unikalnie, jak w domu pojawią się rzeczy zrobione i przez babcię, i przez mamę, i przez wnuka czy wnuczkę.Z dzisiejszych warsztatów skorzystało wielu małych i dużych mieszkańców Gminy Dywity. Było też sporo gości z Olsztyna. Ci, którzy nie doszli lub nie dojechali, taką szansę będą mieli dopiero za rok. Ale zanim odbędą się III Wielkanocne Warsztaty Rękodzielnicze o Ośrodku Rzemiosł Zapomnianych w Gadach zapewne usłyszymy i przeczytamy jeszcze nie raz.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :