Strzelanina, pościg, zatrzymanie przestępców, przeszukiwania i poszukiwania osób oraz technicy kryminalistyki w akcji. Tak w skrócie można opisać przebieg pierwszego dnia tegorocznej wiosny, przygotowanego przez Straż Graniczną. A wszystko to na prośbę młodzieży, która szkolny Dzień Wagarowicza chciała spędzić inaczej niż zwykle.
Wychowawcy z Zespołu Szkół im. Marii Curie Skłodowskiej w Kętrzynie oraz Liceum Ogólnokształcącego w Węgorzewie zwrócili się do Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej o przygotowanie spotkania z młodzieżą. A że owa młodzież już niedługo opuści mury szkoły i zacznie dorosłe życie, intencją pedagogów było, aby przedstawić zawód funkcjonariusza Straży Granicznej jako jedną z alternatyw drogi zawodowej.
I tak edukacja przeniosła się z klasycznej ławki do Straży Granicznej. W tym dniu w rolę nauczycieli wcielili się funkcjonariusze. Jednak, kierując się zasadą, że ludzie są wzrokowcami, postanowiliśmy pokazać naszym młodszym kolegom jak w rzeczywistości wygląda służba. Zainscenizowanie realnych sytuacji na długo pozostanie w pamięci kętrzyńskich oraz węgorzewskich uczniów.
W Kętrzynie, jak przystało na funkcjonariuszy z Wydziału Zabezpieczania Działań, zaprezentowali dynamiczne działania. Scenariusz zakładał 3 główne wątki w niebezpiecznej pracy: pościg za przestępcą, zatrzymanie osoby agresywnej z niebezpiecznym narzędziem w ręku oraz poszukiwania osoby z wykorzystaniem psa specjalnie przeszkolonego. Na co dzień służba w tej elitarnej jednostce łączy się z podejmowaniem niebezpiecznych działań, wyjątkową sprawnością fizyczną oraz zdyscyplinowaniem.
Tuż po pokazie dynamicznym, młodzież poznała specjalistyczny sprzęt będący na wyposażeniu funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczania Działań. Technik kryminalistyki omówił na czym polega tzw. zbieranie „śladów zbrodni”, a na pamiątkę spotkania każdy z gości mógł wykonać odbitkę linii papilarnych. Natomiast na strzelnicy instruktorzy z Centrum Szkolenia Straży Granicznej wyłożyli podstawowe zasady bezpieczeństwa w obsłudze broni. Korzystając z wiedzy wykładowców z jednostki szkoleniowej, młodzież poznała również zaplecze szkoleniowe tj. matę do taktyk i technik interwencji oraz Centrum Doskonalenia Technik Interwencji na Pokładach Statków Powietrznych. Każdy z gości mógł osobiście dotknąć i sprawdzić prezentowany sprzęt oraz przekonać się o jego niezawodności.
Młodzież na koniec spotkania mogła odpocząć i ogrzać się przy ognisku.
Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Węgorzewie zaprezentowali, z mocnym udziałem psa służbowego - Arko, jak fachowo zatrzymuje się sprawców przestępstw. Ponadto licealiści przekonali się o warunkach pracy na placówce SG.
Mówiąc o codziennej służbie, nie można było pominąć sprzętu transportowego, jakim dysponuje formacja. Kolumna pojazdów transportowych, więźniarka, quad, Land rover i na czele pojazd obserwacyjny PJN - to próbka możliwości technicznych SG.
Komenda Warmińsko-Mazurskiego Oddziału oraz Placówka Straży Granicznej w Węgorzewie gościły w sumie 200 uczniów.
Z D J Ę C I A