Miały Mazury swoje „5 minut”, a konkretnie trzy lata światowej promocji w ramach światowego konkursu na 7 nowych cudów natury, teraz czas na promocję Warmii. Tak przynajmniej postanowiono w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie, gdzie zrodziły się zręby projektu „Warmia - rebelia kultury”, którego realizacja ma ruszyć w II połowie tego roku, gdy ucichnie już medialny szum wokół Euro 2012.
- Wspólnie z hasłem „Mazury Cud Natury”, hasło „Warmia - rebelia kultury” będzie stanowiło pewną całość - mówi Radosław Zawadzki, szef promocji w Urzędzie Marszałkowskim.
- Pokażemy subregion Warmii jako region wyższej kultury, do którego warto przyjechać. Z jednej strony będziemy promować imprezy, które już są, „podpinając” je pod naszą markę-parasol „Warmia - rebelia kultury”, z drugiej strony mamy środki na to, żeby uruchomić nowe przedsięwzięcia kulturalne i przedstawić projekty muzyczne, performatywne, teatralne i wszelkie inne, które są na wysokim poziomie, i które odróżniają się od tego wszechobecnego kulturalnego „plastiku”.W formułę nowego projektu wpisują się na przykład takie wydarzenia, jak realizowane przez Teatr Jaracza „Demoludy” czy wydarzenia związane ze znakomitymi mieszkańcami regionu jak Krasicki, Hozjusz i Kromer. Są też nowe pomysły na muzyczne czy filmowe artRebelie. Ale tylko takie, które będzie można zakwalifikować do Kultury pisanej przez duże „K”.
Oferta przygotowana w ramach projektu ma być przede wszystkim skierowana do ludzi w wieku 22-40 lat, głównie mieszkających w... Warszawie.
- Warszawa jest takim naszym naturalnym rezerwuarem - wyjaśnia Radosław Zawadzki.
- Po akcji „Mazury Cud Natury” wiemy, że w tym konkursie najbardziej wspierała nas Warszawa, dopiero potem były same Warmia i Mazury. Warszawa więc jest naszym naturalnym i najważniejszym rynkiem. Ale „celujemy” w określony target: w ludzi między 22 a 40 rokiem życia, ludzi zarabiających, mobilnych, zorientowanych, opiniotwórczych. I to do nich będziemy kierowali kampanię „Warmia - rebelia kultury” chcąc, żeby oni tutaj przyjeżdżali i zostawili swoje pieniądze, dzięki czemu i my będziemy mogli się rozwijać.Na projekt w budżecie województwa na ten rok przeznaczono 500 tys. zł.
Promocja Warmii jako regionu „wysokiej kultury” nie będzie jedyną akcją promocyjną, jaką realizował będzie w tym roku Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Jeszcze większym wyzwaniem będzie kampania promocji turystyki w regionie. Na realizację tej kampanii Urząd Marszałkowski ma aż 9 mln zł netto, głównie z funduszy europejskich.
- Będziemy reklamować się w Polsce, ale także w 6. krajach za granicą - mówi Radosław Zawadzki.
- Jeżeli chodzi o Polskę, będziemy przedstawiać konkretne propozycje, produkty - takie, które mogą przyciągać na nasz teren turystów z Polski i zagranicy. Jakie? O tym decyduje się teraz w rozmowach wielostronnych, z udziałem przedstawicieli branży turystycznej.Inne z tegorocznych kampanii promocyjnych Urzędu Marszałkowskiego to:
» II Festiwal Promocji Warmii i Mazur, który odbędzie się w dniach 29-30 marca w Elblągu, a którego celem jest zacieśnianie współpracy jednostek samorządu terytorialnego z województwa warmińsko-mazurskiego,
» Kampania „Wspieram region” mająca na celu zachęcenie mieszkańców Warmii i Mazur do przekazywania odpisów od podatku organizacjom pożytku publicznego z terenu naszego województwa,
» międzynarodowe zawody „Warmia Mazury Senior Games”, które odbędą się w dniach od 10 do 16 września w Olsztynie, Iławie i Lidzbarku Warmińskim,
» wydanie polsko-rosyjskiej „Gazety po sąsiedzku” o kontaktach i współpracy Warmii i Mazur z Obwodem Kaliningradzkim,
» Dni Warmii i Mazur w Obwodzie Kaliningradzkim,
» udział w konkursie na 6 Cudów Morza Bałtyckiego.
O opisanych wyżej przedsięwzięciach mówiono dzisiaj (21.03) w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie podczas specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej z udziałem marszałka województwa Jacka Protasa, członka zarządu województwa Anny Wasilewskiej i dyrektora departamentu koordynacji promocji Radosława Zawadzkiego.
Z D J Ę C I A