W Urzędzie Miasta Olsztyna poinformowano dziś (20.03), że rozstrzygnięty został konkurs na logo Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Ze 125 projektów wybrana została praca Łukasza Polewki, projektanta i grafika komputerowego z Gliwic.
Celem konkursu, na który wpłynęło 128 prac 77 autorów (3 projekty nie spełniły wymogów formalnych) było wyłonienie najlepszego znaku graficznego, który będzie wykorzystywany do identyfikacji wizualnej Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego (OPNT) i umieszczany na wszelkich materiach informacyjnych, promocyjnych, plakatach, folderach, billboardach, serwisach internetowych itp. Konkurs zrealizowano w ramach Projektu „Budowa i uruchomienie Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego” ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej na lata 2007-2013.
Konkurs miał charakter otwarty. Mogli w nim więc startować zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy. Wystarczyło tylko zapoznać się z regulaminem i zaakceptować jego postanowienia.
- Komisja Konkursowa oceniała czytelność przekazu, estetykę oraz oryginalność nadesłanych projektów - mówi Halina Zaborowska-Boruch, wiceprezydent Olsztyna.
- Zwracaliśmy też uwagę na wykorzystanie kolorystyki w kwestii informacyjnej. Dużą wagę przywiązywaliśmy do liternictwa. Chodziło nam o to, by nie eksponować nazwy, a liternictwo było spójne. Decyzja co do wyboru była jednogłośna. Wybraliśmy logo bardzo oryginalne, a jednocześnie bardzo proste.
Janusz Wróblewski z jednostki realizującej projekt nr IV zauważył, że całość symbolu oparta jest na prostych kształtach nawiązujących do architektury budynków OPNT. Kolorystyka środkowych elementów znaku nawiązuje do wschodzącego słońca, symbolizującego poranną czystość umysłu, gotowość do podjęcia nowych wyzwań. Kolory są żywe i dodające energii do działań. Poprzez dodaną perspektywę rysunek nabiera dynamicznego kształtu, który symbolizuje dynamiczny rozwój całego Parku.
Pani wiceprezydent krótko także przedstawiła stan prac budowlanych na terenie OPNT wraz z podaniem zagospodarowania obiektów. 23 maja będą już gotowe wszystkie bryły budynków. Władze miasta zapraszają na ten dzień mieszkańców Olsztyna, by mogli zapoznać się z inwestycją. Poza inkubatorem przedsiębiorczości, będą tam pomieszczenia biurowe dla firm doradczych oraz laboratoria (biotechnologia, nawigacja satelitarna i jonosfera). Będą też gotowe drogi dojazdowe. To, jak stwierdzono na konferencji, nowa, przemysłowa część Olsztyna.
Z D J Ę C I A