W spotkaniu wzięła udział młodzież z różnych miejsc naszego
województwa |
Więcej zdjęć »
Ponad 20 młodych ludzi z różnych części Warmii i Mazur przyjechało dziś (19.03) do Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie na spotkanie promujące międzynarodowy program „Młodzież w działaniu”. Program wspiera młodzież (od 13 roku życia) i osoby pracujące z młodzieżą (do 30 roku życia) nie tylko poprzez finansowanie ich projektów, ale także poprzez udostępnianie informacji, organizowanie szkoleń oraz tworzenie możliwości współpracy z partnerami w całej Europie i poza jej granicami.
- Dzisiejsze spotkanie ma na celu poinformowanie młodych ludzi i pracowników młodzieżowych z województwa warmińsko-mazurskiego tym, że taki program jak „Młodzież w działaniu”; istnieje i że daje on możliwości realizacji własnych pomysłów, rozwijania swoich pasji i skorzystania na ten cel ze środków finansowych, jakie Komisja Europejska na realizację programu przeznaczyła - powiedziała prowadząca spotkanie Sylwia Dubowska, trener Narodowej Agencji Programu „Młodzież w działaniu”.
Program „Młodzież w działaniu” zaplanowany na lata 2007-2013, to program Unii Europejskiej skierowany głównie do tych, dla których edukacja pozaformalna to jedyna szansa indywidualnego rozwoju oraz zdobycia wiedzy i umiejętności niezbędnych we współczesnym świecie.
- „Młodzież w działaniu” to nie sposób na likwidację bezrobocia, raczej sposób na poszerzenie horyzontów życiowych - wyjaśniła Sylwia Dubowska. -
Realizacja własnych projektów pozwala nabrać zaradności życiowej. Doświadczenie wskazuje, że prawie wszyscy uczestnicy programu już w czasie studiów znajdowali pracę, nie musząc zbytnio o nią zabiegać. Bo realizując projekty chodzimy po różnych instytucjach, poznajemy wielu różnych ludzi, wspieramy masę przedsięwzięć, uczymy się pracy w grupie, reakcji na zmianę, kreatywności, a tego dzisiaj pracodawcy poszukują.
Bardzo istotne dla uczestników programu jest to, że zakwalifikowane do realizacji projekty są dofinansowywane z funduszy europejskich.
- Dla młodego człowieka to są relatywnie duże pieniądze - stwierdza Sylwia Dubowska.
- Sama pamiętam, że przy pierwszym projekcie nie potrafiłam sobie wyobrazić, ile to jest 6 tys. złotych, a to było już 10 lat temu, gdy byłam jeszcze w liceum. Więc teraz dla młodego człowieka, który ma 16, 17 czy nawet 20 lat i dostaje nagle 15, 18, a może nawet więcej, to będą bardzo duże pieniądze i przy tym duża nauka zarządzania tymi środkami.Jak można zdobyć granty z programu „Młodzież w działaniu”? Najpierw musi być pomysł na działanie. Najlepiej poddać go weryfikacji już na początku zabiegów o dofinansowanie, chociażby przez regionalnego konsultanta programu. Takim konsultantem w województwie warmińsko-mazurskim jest Sylwia Dubowska. Potem trzeba wniosek złożyć on-line w jednym z kilku wyznaczonych przez Narodową Agencję Programu terminach. W tym roku będą jeszcze dwa terminy: 1 maja i 1 października. Potem trzeba już tylko czekać na ocenę projektu przez mającą swoją siedzibę w Warszawie komisję oceniającą.
Tak jak przy każdym innym projekcie, w który angażowane są środki Unii Europejskiej, również w przypadku grantów z programu „Młodzież w działaniu” wymagania merytoryczne i formalne wobec beneficjentów są bardzo wysokie. Właśnie po to, by im sprostać organizowane są takie spotkania jak dzisiejsze w CEiIK-u.
- Oprócz tego, że dzisiaj przekazujemy podstawową wiedzę o programie, pokazujemy też jak wypełnić wniosek o dofinansowanie, jak się zarejestrować on-line w programie, jak przesłać nasz wniosek do Narodowej Agencji Programu w Warszawie - powiedziała Sylwia Dubowska.
- Zaprezentujemy też kilka z dotychczas zrealizowanych projektów. I jeżeli uczestnicy dzisiejszego spotkania będą zainteresowani, w połowie kwietnia zaprosimy ich na dwudniowe szkolenie, gdzie dokładnie pokażemy, jak poprawnie napisać wniosek, żeby otrzymać dofinansowanie na realizację naszego pomysłu.Więcej o programie można dowiedzieć się na stronie internetowej www.mlodziez.org.pl . Pomocą może też służyć regionalny konsultant - Sylwia Dubowska, z którą można skontaktować się m.in. drogą elektroniczną pod adresem: sylwia.dubowska@wp.pl
Z D J Ę C I A