(foto: WMUW)
Dzisiaj (11.01) wojewoda Marian Podziewski po raz kolejny spotkał się z przedstawicielami rolników, którzy ponieśli straty związane z grypą ptaków, jaka wystąpiła na terenie naszego województwa.
-
Wczoraj wojewoda spotkał się z ministrem rolnictwa Markiem Sawickim - powiedziała Edyta Wrotek, rzecznik prasowy wojewody.
- Rozmawiali m.in. o pomocy dla rolników, którzy pośrednio ponieśli straty przez wystąpienie ptasiej grypy. Niestety, według obowiązujących przepisów, nie ma takiej możliwości, żeby pomóc rolnikom ze stref zapowietrzonych i zagrożonych. Jednak minister zobowiązał się poszukać rozwiązania satysfakcjonującego producentów drobiu.Podczas spotkania wojewoda poinformował rolników o spotkaniu z ministrem rolnictwa i jego ustaleniach.
Podczas spotkania powołano grupę roboczą, która ma zająć się oszacowaniem strat poniesionych przez hodowców drobiu w związku z wystąpieniem grypy ptaków w województwie warmińsko-mazurskim. W skład grupy weszli przedstawiciele Izby Rolniczej, ODR-u, Związków Drobiarskich i Grup Producenckich .
Najważniejszym problemem zdaniem rolników jest wciąż to, że przetwórcy przyjmują drób po znacznie zaniżonych cenach. Niektórzy producenci straty szacują w setkach tysięcy złotych.
Producenci drobiu zwracali uwagę na to, że aby nie wystąpiły podobne problemy należy zmienić Ustawę o Ochronie Zwierząt i Zwalczaniu Chorób Zwierząt, która w tej chwili chroni tylko gospodarstwa czy fermy drobiu gdzie wystąpiła grypa ptaków, a drób został zutylizowany. Zapomniano natomiast o hodowcach, którzy znaleźli się w strefach zapowietrzonych i zagrożonych, a u których grypy ptaków nie było, a którzy ponoszą ogromne straty finansowe, w związku z tym , że ich drób nie ma zbytu lub jest sprzedawany po zaniżonych cenach.
Jeśli nie pojawią się nowe ogniska grypy ptaków strefy zapowietrzenia i zagrożenia zostaną uchylone 16 stycznia 2008 roku.
W dzisiejszym spotkaniu udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Wojewódzki Lekarz Weterynarii, przedstawiciele Centrum Zarządzania Kryzysowego, Wydziałów Środowiska oraz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Izby Rolniczej i Grup producenckich oraz zakładów skupujących drób.