Z okazji 164. rocznicy wybuchu Powstania Węgierskiego z 1848 roku Mirosław Pampuch, starosta olsztyński i Andrzej Sassyn, prezes Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Olsztynie złożyli dziś (15.03) kwiaty pod pamiątkową tablicą zawieszoną na ścianie olsztyńskiego starostwa.
Jak podkreśla Andrzej Sassyn, dzień 15 marca to wielkie święto narodowe Węgrów, którzy dokładnie 164 lata temu w Peszcie rozpoczęli Powstanie Węgierskie przeciwko Habsburgom.
- Zryw rewolucyjny na Węgrzech stał się częścią europejskiej Wiosny Ludów - mówi Andrzej Sassyn.
Ruch rewolucyjny wywołali młodzi radykałowie pod przewodnictwem Sándora Petőfiego publikując manifest, w którym domagali się przede wszystkim zniesienia cenzury, powołania niezależnego rządu węgierskiego, równości wobec prawa dla wszystkich obywateli, likwidacji pańszczyzny.
Starosta Mirosław Pampuch przypomina, że Powiat Olsztyński jest wielkim orędownikiem pogłębiania braterskich i przyjacielskich kontaktów polsko-węgierskich.
- Sześć lat temu to właśnie Powiat Olsztyński przy współpracy z olsztyńskim Towarzystwem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej był inicjatorem upamiętnienia bezprecedensowych gestów solidarności mieszkańców Olsztyna, którzy masowo zamanifestowali poparcie dla powstańców węgierskich 1956 roku - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.
- Na pamiątkę tych wydarzeń na ścianie starostwa odsłoniliśmy tryptyk poświęcony powstańcom i mieszkańcom Olsztyna. Ostatnie lata pokazały, że plac Bema z pamiątkową tablicą na ścianie starostwa stał się jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc „węgierskich” w Olsztynie i regionie, co nas niezmiernie raduje.Starosta olsztyński jednocześnie zaprasza wszystkich na szóste w historii uroczystości z okazji Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, które zostały zaplanowane w tym roku na 17 kwietnia 2012 roku.
- Liczymy na udział ambasadora Republiki Węgierskiej - mówi starosta Mirosław Pampuch.
Oprócz części oficjalno-artystycznej w olsztyńskim starostwie, 17 kwietnia planowany jest także wyjazd do Barczewa, spotkanie z burmistrzem Lechem Nitkowskim, wizyta w kościele Św. Andrzeja oraz złożenie kwiatów pod epitafium Batorych.
Z D J Ę C I A