Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
04:18 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Ochrona zdrowia
red. | 2012-03-14 19:21 | Rozmiar tekstu: A A A
Szkolenie dla uczestników kampanii „Drugie życie”

O transplantacjach bez tajemnic

Olsztyn24
Kampania „Drugie życie” została zainaugurowana 20 stycznia br.
w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie

Przedstawiciele warmińsko-mazurskich szkół ponadgimnazjalnych zaangażowanych w kampanię „Drugie życie”, przyjadą do auli XII LO Akademickiego przy ulicy Bałtyckiej 4 w Olsztynie, by przygotować się do prowadzenia działań z zakresu promocji transplantacji. W czwartek (15.03) o godz. 12:30, uczniowie i ich wychowawcy będą szkolić się m.in. w zakresie prawnych i medycznych aspektów przeszczepiania organów oraz wysłuchają historii osób, które żyją z przeszczepionym narządem. Uczniowie do końca maja będą organizować w swoich szkołach i środowiskach zaplanowane przez siebie akcje promujące transplantacje oraz oświadczenia woli. W akcji, organizowanej przez Fresenius Medical Care Polska, bierze udział 28 szkół ponadgimnazjalnych z województwa. Kampania zakończy się wielkim finałem w połowie czerwca 2011 roku.

Czy każdy może zostać dawcą? Jak często w Polsce przeszczepia się nerki, wątrobę, serce? Ilu ludzi można uratować wyrażając zgodę na pośmiertne pobranie narządów? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań z zakresu transplantacji, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczestniczący w kampanii „Drugie życie” poznają podczas specjalnie dla nich przygotowanego szkolenia.

- Spotkanie jest okazją do rozmów na temat przeszczepów ze specjalistami i z chorymi, którym ta metoda leczenia uratowała życie. W trakcie szkolenia uczniowie poszerzą swoją wiedzę na temat przeszczepiania narządów, będą mieli także możliwość konfrontacji własnych opinii ze zdaniem lekarzy. Tylko w ten sposób jesteśmy w stanie obalić mity i stereotypy, które narosły wokół transplantacji - mówi Marta Andrzejewska, organizator kampanii „Drugie życie”.

Podczas spotkania młodzi ludzie uzyskają także informacje, które trudno znaleźć w książkach - specjaliści podzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie przygotowywania pacjentów do przeszczepu czy prowadzenia trudnych rozmów z rodzinami osób, których narządy, w związku ze stwierdzoną śmiercią mózgu, mogą uratować komuś życie.
R E K L A M A
Kampania „Drugie życie” ma na celu przekazywanie informacji o transplantacji i promocję oświadczeń woli. Projekt skierowany jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

- Kampanię „Drugie życie” prowadzimy już czwarty rok, a entuzjazm młodych ludzi nie słabnie. Działania w szkołach potwierdzają zainteresowanie tematyką związaną z przeszczepami i potrzebę prowadzenia edukacji w tym zakresie. Niezwykle budujące jest, e młodzi ludzie tak dojrzale podchodzą do tematów, które poruszamy” - mówi dr Teresa Rydzyńska, prezes Fresenius Medical Care Polska, organizatora akcji. W organizowanej od 2009 roku kampanii, młodzież, prowadząc własne szkolne kampanie, rozdała ponad 200 tys. oświadczeń woli, których wypełnienie jest potwierdzeniem zgody na pośmiertne oddanie narządów. Organizatorzy kampanii podkreślają znaczenie rozmowy z rodziną i konieczność przekazania swojej woli najbliższym.

Transplantacja jest metodą leczenia, dzięki której ciężko chorzy ludzie otrzymują szanse na drugie życie. W Polsce wciąż jeszcze przeprowadza się za mało przeszczepów, co niestety oznacza, że wiele osób umiera czekając na narząd. Przyczyną tej sytuacji jest brak organów wynikający m.in. z niskiej świadomości społecznej i wielu uprzedzeń. Dlatego właśnie o transplantacji trzeba jak najwięcej mówić, jak najdokładniej ten proces tłumaczyć. Sytuację polskiej transplantologii najlepiej obrazują statystyki - w ub. roku, wg danych Poltransplant-u, w Polsce przeszczepiono 1413 narządów pochodzących od osób zmarłych. Na zabieg nadal czeka jednak ponad 2000 chorych.

Organizowane w Olsztynie szkolenie jest integralną częścią kampanii „Drugie życie”. Uczniowie szkół włączonych do projektu otrzymają podczas niego materiały edukacyjne i promocyjne, dzięki którym będą mogli prowadzić akcje informacyjne wśród rówieśników. Organizatorzy służą szkołom pomocą i wsparciem w prowadzeniu kampanii. Po zakończeniu akcji uczniowie przesyłają raporty z przeprowadzonych działań. Najciekawsze pomysły zostają nagrodzone czekami charytatywnymi, które autorzy trzech wyróżnionych projektów przekażą na dowolnie wybrany cel dobroczynny.

W województwie warmińsko-mazurskim akcja „Drugie życie” organizowana jest już trzeci raz.

Kampanię w regionie objęli patronatem: wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, starosta ostródzki Włodzimierz Brodiuk, arcybiskup Wojciech Ziemba - Metropolita Warmiński, Kuratorium Oświaty w Olsztynie oraz lokalne media. W skali ogólnopolskiej kampanię wspierają: Ministerstwo Zdrowia, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych i Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska.

W 2012 roku kampania „Drugie życie” prowadzona jest także na terenie województw: lubuskiego, małopolskiego i wielkopolskiego.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.