Daniel Trzaskoś | 2012-03-13 18:38 |
Rozmiar tekstu:
A
A
A
Wideo konsultacje obniżą koszty szpitali
W Centrum Medycyny Sportowej w Warszawie wystartował pierwszy w Polsce system wideo konsultacji MediSerw. Jego celem jest rejestracja i archiwizacja zabiegów medycznych. Wykonawcami są olsztyński Sprint Data Center oraz GWPI.
Najważniejszym zastosowaniem systemu jest bezpośrednia rejestracja zabiegów wykonywanych w sali operacyjnej. Nagranie z kamery jest zapisywane bez strat jakości na dysku terminala oraz płycie DVD. System automatycznie wysyła na wskazany serwer ftp każdą zarejestrowaną operację lub zabieg, nanosząc na archiwizowany materiał znaki wodne zawierające dane pacjenta i szpitala. Rozwiązanie umożliwia też zdalną obserwację zabiegu oraz konsultacje uczestników z całego świata w trybie wideo. Jedynym wymogiem jest posiadanie dostępu do Internetu i aplikacji flash. Istotnym elementem systemu jest również funkcja zarządzania terminalem sterującym z dowolnego komputera. Urządzenie jest w pełni kompatybilne z aparaturą medyczną typu tomograf czy rentgen, umożliwia zastosowanie dowolnej ilości kamer, a także zarządzanie ich widokami np. ogólny widok sali lub widok operowanej części ciała
.- To wyjątkowy i jedyny tak zaawansowany system w kraju. Istnieją wprawdzie podobne rozwiązania, ale z ograniczoną funkcjonalnością. Nie pozwalają na archiwizację, udział konsultantów posiadających wyłącznie przeglądarki internetowe, czy późniejszy dostęp do materiałów przez przeglądarki i możliwość tworzenia komentarzy - mówi Wojciech Sypko z Sprint Data Center.
- Pracujemy też nad dodaniem do systemu możliwości robienia i archiwizacji zdjęć. Pozwoli to na zapis wizyt lekarskich i konsultacji oraz badań. Zdjęcia przechwytywane z urządzeń medycznych będą archiwizowane na serwerach ftp, co pozwoli na wspólną pracę wielu specjalistów zdalnie zalogowanych do systemu i tworzenie opisów oraz komentarzy - dodaje.
Dalsza rozbudowa pozwoli na znaczące obniżenie kosztów funkcjonowania szpitali. Obecnie informacje o pacjentach są zapisywane ręcznie na kartach i wywieszane przy łóżkach. Nie są powiązane ze zdjęciami, filmami ani innymi zarejestrowanymi danymi dotyczącymi chorego. MediSerw pozwoli na wyświetlenie na tablecie wszystkich informacji przechowywanych w szpitalu (np. zdjęcia rentgenowskie, wyniki tomografu, filmy z operacji itd.). Lekarz dyżurny, który robi obchód dzięki specjalnej aplikacji odczyta QR code pacjenta i otrzyma jego wszelkie dane medyczne zgromadzone w systemie szpitala, które wyświetlą się na tablecie. Zalecenia lekarza do dalszego sposobu leczenia będą zarejestrowane i dostępne dla osób uprawnionych np. w dyżurce sióstr.
Dzięki temu rozwiązaniu lekarze nie będą musieli uczestniczyć we wszystkich obchodach. Zrobi to za nich niższy personel medyczny. Dane z obchodu w czasie rzeczywistym będą przekazane do lekarza niezależnie od miejsca jego przebywania. W systemie udostępniona będzie pełna komunikacja głosowa i video, co zapewni zdalnie czynny udział każdego lekarza w konsultacjach. Usprawni to proces leczenia zapewniając dostęp do zdalnych konsultacji medycznych istotnie zmniejszając koszty funkcjonowania szpitali.