Język nauki może i jest uniwersalny, lecz przedstawiane publice wyniki badań to wciąż dla większości z nas czysta „chińszczyzna”. Co można zrobić, by rozwiązać ten problem? Jako projekt finansowany przez Unię Europejską, MAITRE (ang. Media Actions for the International Training of Researchers) bierze udział w organizowaniu 50 warsztatów medialnych w całej Europie, podczas których doświadczeni dziennikarze wyposażą około 600 badaczy z obszaru nauk o żywności i żywieniu w narzędzia werbalne, które pozwolą im efektownie komunikować się z mediami, a w rezultacie z całym społeczeństwem.
Ta wspólna idea poprowadziła MAITRE do połączenia sił z Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, czego efektem będą warsztaty pod tytułem „Paper, Lights, Camera and Action”, które odbędą się 29-30 marca w Oddziale Nauk o Żywności IRZiBŻ przy ulicy Tuwima 10.
Dzięki współpracy ze światowymi ekspertami, uczestnicy seminariów będą mieli okazję nabyć umiejętności oraz wiedzę związaną z komunikacją z mediami, co pozwoli im podnieść skuteczność rozpowszechniania wyników swoich badań. Praktyczny wymiar warsztatów gwarantuje również naświetlenie najbardziej istotnych aspektów, których naukowiec musi być świadomy podczas interakcji z mediami.
Naukowcy chętni do udziału w seminarium mogą rejestrować się na stronie internetowej www.maitreproject.eu
Warsztaty odbędą się w języku angielskim, a udział w nich jest całkowicie bezpłatny.
Poza organizacją seminariów z dziedziny komunikacji z mediami, platforma internetowa MAITRE oferuje bazę danych, aby dać zarówno badaczom, jak i dziennikarzom możliwość budowania sieci kontaktów, a tym samym stworzenia długotrwałej płaszczyzny współpracy.
Celem projektu jest rozpowszechnienie badań z obszaru żywność i żywienie w całej Europie, dzięki czemu znacznie większa część społeczeństwa zdobędzie wiedzę na temat działań podejmowanych w tych dziedzinach badawczych.
Projekt MAITRE finansowany jest w ramach 7 Programu Ramowego dla Badań i Rozwoju Technologicznego (FP7).