Dlaczego przez cały rok wytrzymujemy napięcia, przeciążenia pracą, nadmiar obowiązków, częste napięcia nerwowe i liczne stresy? Bo wierzymy, że zawsze mamy ucieczkę przed obowiązkami w wolny weekend, a potem liczymy na odpoczynek i wytchnienie podczas urlopu.
Oczywiście zdarzają się fanatycy pracy twierdzący, że im żaden odpoczynek nie jest potrzebny, ale psycholodzy są w tej kwestii zgodni - przy współczesnym, bardzo aktywnym i wyczerpującym trybie życia dłuższy wypoczynek jest koniecznością. Organizm nie może bez końca mobilizować rezerw. Prędzej czy później może dojść do załamania fizycznego i psychicznego.
Również przy przeciągającym się „wiecznym zmęczeniu” nasza praca i tak stanie się mniej wydajna, tym bardziej, że po lecie następuje jesień nie zawsze złota. Bywa, że nostalgiczna i ponura. Wtedy dodatkowo trudno przy przepracowaniu utrzymać formę.
Dlaczego potrzebujemy urlopu? Musimy nie tylko oderwać się od pracy lub nawet jej nadmiaru, ale również zmienić otoczenie i cieszyć się wolnym czasem w sposób umiejętny i najwłaściwszy naszym upodobaniom. Pod tym względem tak w pracy, jak i na urlopie potrzebna jest strategia i dobry plan. Ponoć wykonując nasze zadania w pracy zaledwie 20% czasu spędzamy właściwie, poświęcając go należnym obowiązkom, a 80% czasu marnotrawimy z powodu wykonywania czynności bezsensownych i niepotrzebnych. Nie postępujmy tak w czasie urlopu. Szkoda go. Najlepiej zatem się do niego przygotować. Chaos organizacyjny i pośpiech spowodują, że z urlopu wrócimy zmęczeni i niezadowoleni.
Urlop spędzony z rodziną może także przyczynić się do poprawy relacji między wami, na co tak często nie ma czasu na co dzień.
Czas urlopowy można także wykorzystać do podsumowań, refleksji, a także do podjęcia nowych postanowień i decyzji, które łatwiej będzie podjąć w pełni sił.
Łatwiej też wtedy wytrwać w postanowieniach. Musimy także pomyśleć o „doładowaniu akumulatorów”, to jest spędzaniu czasu możliwie bezstresowo (nic tak nie osłabia jak ciągły stres), na świeżym powietrzu w kontakcie z naturą, przy założonej aktywności fizycznej (pływanie, piesze wycieczki, uprawianie sportów) oraz w miłym towarzystwie, na co na co dzień brakuje nam czasu.
A może przy okazji pomyślimy o jakiejś diecie? A może zechcemy zrobić coś dla naszej urody, o czym z powodu zapracowania w ciągu roku nawet nie możemy pomyśleć?
Jest dużo przyjemnych czynności, o których w związku z urlopem możemy pomyśleć. Najważniejsze, aby udało nam się wrócić z urlopu wypoczętymi, zrelaksowanymi, zadowolonymi, w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, bo i tak powrót do pracy wiąże się jednak ze stresem i napięciem.
Tak twierdzą specjaliści. Nawet jeśli bardzo lubimy naszą pracę, musimy czasem od niej odpocząć.