Społeczna odpowiedzialność biznesu (ang. Corporate Social Responsibility) w praktyce na Warmii i Mazurach nie istnieje. Tak przynajmniej uważają partnerzy uruchomionego w regionie innowacyjnego projektu „Warmińsko-Mazurskie Forum Społecznie Odpowiedzialnego Biznesu”. Dzisiaj (5.03) w Urzędzie Marszałkowskim odbyło się pierwsze spotkanie grupy uczestniczących w projekcie ekspertów, których celem jest zachęcenie przedsiębiorców z Warmii i Mazur do działań w sferze nieekonomicznej.
- Chcemy wypracować innowacyjne mechanizmy, które mają pomóc przedsiębiorcom wdrożyć w ich firmach strategię CSR - mówi Eliza Popławska-Jodko, kierownik projektu „Warmińsko-Mazurskie Forum Społecznie Odpowiedzialnego Biznesu”.
- Głównie chodzi nam o to, by przekonać przedsiębiorców do działań nadających regionalnemu biznesowi „ludzką twarz”.Zdaniem realizatorów projektu, społeczna odpowiedzialność biznesu może rozciągać się głównie na trzy sfery:
- zarządzanie firmą, a więc dbanie o pracowników,
- społeczną, czyli relacje z lokalną społecznością,
- środowiskową, co należy rozumieć jako dbałość o zrównoważony rozwój firmy i nie szkodzenie środowisku.
- Każdy z przedsiębiorców ma możliwość znalezienia własnego rozwiązania - wyjaśnia Eliza Popławska-Jodko.
- Może jednocześnie realizować przedsięwzięcia w każdej z tych sfer, a może też położyć nacisk na jedną z nich, np. na zarządzanie zasobami ludzkimi na bardzo wysokim poziomie i dbanie o to, by pracownicy czuli się w firmie dobrze.Zdaniem pani kierownik projektu, w sferze społecznej odpowiedzialności biznesu na Warmii i Mazurach jest jeszcze wiele do zrobienia.
- Tak naprawdę strategia CSR w regionie nie bardzo funkcjonuje - mówi Eliza Popławska-Jodko.
- Gdyby przeciętnego przedsiębiorcę zapytać, czym jest społeczna odpowiedzialność biznesu, to myślę, że miałby trudność z udzieleniem odpowiedzi na to pytanie.Ten stan rzeczy ma zmienić rozpoczynany właśnie projekt „Warmińsko-Mazurskie Forum Społecznie Odpowiedzialnego Biznesu”.
-
W odróżnieniu od dotychczas realizowanych projektów z zakresu CSR, które miały raczej promocyjny charakter, nasze przedsięwzięcie jest projektem „”twardym” - wyjaśnia Eliza Popławska-Jodko. -
W jego efekcie powstanie model doradztwa i szkoleń dla przedsiębiorców, jak napisać i jak wdrożyć u siebie tę strategię. Przedsiębiorcy otrzymają też przetestowany w ramach projektu model przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu pracowników. W ramach modelu powstanie też kalkulator kosztów, który udzieli przedsiębiorcom odpowiedzi na pytanie, czy wdrożenie strategii CSR będzie się im opłacało.Celem projektu jest też utworzenie Warmińsko-Mazurskiego Forum Odpowiedzialnego Biznesu, czyli sieci współpracy przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu, samorządów i organizacji pozarządowych, które będą się wzajemnie wspierały przy wdrażaniu strategii CSR. Uczestnicy projektu mają też pomysł, by stworzyć markę WaMaBOSs, która zachęci przedsiębiorców do przyłączenia się do forum. Jednym z elementów tej marki byłoby wręczanie przez marszałka województwa prestiżowej statuetki WaMaBOSs.
Na pierwszą fazę projektu, czyli przygotowanie samych modeli doradztwa i szkoleń, przeciwdziałania wypaleniu zawodowemu i marki WaMaBOSs przeznaczono 8 miesięcy. Testowanie modeli zajmie kolejne 24 miesiące. Całe przedsięwzięcie finansowane jest przez Wojewódzki Urząd Pracy w Olsztynie ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Projekt realizuje czteropodmiotowe partnerstwo, którego liderem jest Elbląska Rada Konsultacyjna Osób Niepełnosprawnych, partnerami natomiast są: Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Fundacja Społecznej Odpowiedzialności Organizacji oraz fińska Fundacja Centrum Rehabilitacyjne PETRA.
Z D J Ę C I A
F I L M Y