Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:16 24 listopada 2024 Imieniny: Emmy, Jana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Oświata, edukacja
JaN | 2012-02-29 15:42 | Rozmiar tekstu: A A A
Muzykalny powiat olsztyński

Olsztynek też będzie miał szkołę muzyczną

Olsztyn24
Od września dzieci będą mogły zdobywać wykształcenie muzyczne również
w Olsztynku (fot. SP)

Od 1 września 2012 Powiatowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Dywitach będzie miała swoją filię w Olsztynku. Na początek w olsztyneckiej filii rozwijać talent muzyczny będzie prawie 50 uczniów, choć chętnych było trzy razy więcej! To efekt inicjatywy władz powiatu i zaangażowania władz Olsztynka.

Na przekór wszelkim trendom demograficznym, które wymuszają decyzje o likwidacjach i wygaszaniu szkół Powiatowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Dywitach rozrasta się, a chętnych jest dużo więcej niż miejsc.

- Wpłynęło do nas ponad 150 ankiet od rodziców, którzy chcą, żeby ich dzieci uczęszczały do szkoły muzycznej - informuje Janusz Ciepliński, dyrektor Powiatowej Szkoły Muzycznej w Dywitach. - A to nie koniec, bo ankiety wciąż spływają. Pierwotnie w Olsztynku miał powstać jeden oddział dla 16. uczniów, ale z racji tak dużego zainteresowania uruchomimy trzy oddziały po 16 osób.

Olsztynek zareagował najszybciej

Filia PSM w Dywitach powstanie, bo władze Olsztynka wykazały się najszybszym refleksem i wolą działania spośród trzech samorządów, do których wpłynął wniosek z propozycją utworzenia zamiejscowej placówki.
R E K L A M A
- Burmistrz Olsztynka od razu zareagował na nasze pismo - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. - To wspaniała wiadomość, że dzieci i młodzież z mniejszych ośrodków będzie mogła realizować swoje pasje i rozwijać się w miejscu zamieszkania bez konieczności uciążliwych dojazdów.

Samorząd Biskupca, który nieco później wyraził zainteresowanie uruchomieniem filii szkoły muzycznej, musi poczekać na otworzenie muzycznej placówki.

- Realnym terminem jest wrzesień 2013 roku - mówi Janusz Ciepliński.

Starosta podkreśla, że powiat robi się coraz bardziej muzykalny. Szkoła w Dywitach przez krótki okres działania rozwinęła się znakomicie.

- Uczniowie robią szybkie postępy, a szkoła zorganizowała ogólnopolski konkurs „Muzyk Pierwsza Klasa”, w którym wzięli udział młodzi artyści z kilku województw - mówi Mirosław Pampuch.

Janusz Ciepliński zdradza, że od września tego roku w obydwu szkołach powiatowych będzie się kształcić ponad 200 uczniów.

Mają salę koncertową

Siedzibą szkoły muzycznej w Olsztynku będzie Gimnazjum im. Noblistów Polskich.

- Szkoła jest znakomicie wyposażona i ma salę koncertową, czego brakuje jeszcze w Dywitach - podkreśla Monika Wadowska, sekretarz gminy Olsztynek.

Zajęcia odbywać się będą wyłącznie po południu, nie kolidując z nauką w szkole podstawowej czy gimnazjalnej. Nauka w szkole będzie bezpłatna, ale to rodzice będą musieli kupić instrument swoim dzieciom.

- Absolutną nowością będzie klasa perkusji - informuje Janusz Ciepliński.

Możliwość nauki w filii szkoły muzycznej w Olsztynku będą mieli uzdolnieni uczniowie w wieku od 5 do 16 lat. Nauka w szkole w zależności od wieku dziecka potrwa od 4 do 6 lat. W klasie pierwszej uczniowie będą się uczyć cztery godziny lekcyjne w tygodniu, u starszych liczba godzin się zwiększy. W szkole będą uczyć wyłącznie profesjonalni muzycy.

- Udało mi się przekonać do pracy w Olsztynku młodych nauczycieli z Poznania i Gdańska - mówi Janusz Ciepliński.

Nabór i egzaminy do filii w Olsztynku odbędą się na przełomie maja i czerwca. Z kolei już za miesiąc, 31 marca, w sali koncertowej Gimnazjum Noblistów odbędzie się koncert promocyjny szkoły i spotkanie informacyjne z rodzicami.

Edukację muzyczną od września do końca grudnia 2012 roku sfinansuje gmina Olsztynek, a potem koszty utrzymania pokryje subwencja Ministerstwa Kultury.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
    Polecane wideo
    Najczęściej czytane
      Najnowsze galerie
        Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.