Dziś (24.02) mija 72. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego - syna, jutro natomiast minie 122. rocznica jego urodzin. Z tych okazji na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej, gdzie znajduje się grób rodziny Pieniężnych, pojawiła się grupa osób, dla których Seweryn Pieniężny był i będzie ważną postacią związaną z walką o polskość Warmii i Mazur w okresie międzywojennym.
Wśród odwiedzających dziś grób Seweryna Pieniężnego byli przede wszystkim dziennikarze, bowiem Seweryn Pieniężny uważany jest za nieformalnego patrona środowiska dziennikarskiego w regionie. W 1918 roku został kierownikiem redakcji „Gazety Olsztyńskiej”, która stała się głównym organem propagandowym Polaków w walce o polskość tych ziem. 1 września 1939 roku Seweryn Pieniężny został aresztowany przez Gestapo i umieszczony w obozie koncentracyjnym Hohenbruch koło Kłajpedy. W przeddzień pięćdziesiątej rocznicy urodzin został w tymże obozie rozstrzelany.
Oprócz dziennikarzy o związanych z Sewerynem Pieniężnym rocznicach pamiętali również samorządowcy z Olsztyna i Pieniężna, które swoją nazwę zawdzięcza właśnie Sewerynowi Pieniężnemu. Na cmentarzu pojawił się prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, delegacja z Pieniężna, przedstawiciel marszałka województwa oraz dzieci i młodzież, w tym uczniowie Zespołu Szkół i Placówek Edukacyjnych im. Franciszka Szczepańskiego w Lamkowie.
Spotkanie przy grobie Seweryna Pieniężnego było jednym z dwóch zaplanowanych na dzisiaj wydarzeń związanych z urodzinami i śmiercią tego znakomitego mieszkańca Olsztyna. Na godz. 19.30 dziennikarze ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie zaplanowali spotkanie przy położonym na Podzamczu obelisku upamiętniającym Seweryna Pieniężnego.