O dwa nowoczesne urządzenia medyczne - pompę objętościową do przetaczania cytostatyków i ssak medyczny - wzbogacił się dzisiaj (23.02) olsztyński szpital pulmonologiczny. Kosztujące łącznie 10 tys. złotych urządzenia sprezentowała szpitalowi Fundacja „Zdrowe Płuca”. Pod nieobecność chorej prezes zarządu fundacji Alicji Starkiewicz, urządzenia w ręce dyrektora szpitala Ireny Petryny przekazała Anna Wasilewska, członek zarządu województwa warmińsko-mazurskiego.
Przekazanie bardzo przydatnych w pracy szpitala pulmonologicznego urządzeń było wstępem do zorganizowanej w Samodzielnym Publicznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc konferencji podsumowującej realizowany wspólnie z partnerami z Obwodu Kaliningradzkiego transgranicznego projektu pod nazwą „Na zdrowe płuca - profilaktyka”. Celem projektu, w którym oprócz lekarzy z Olsztyna brali udział medycy z Miejskiego Szpitala nr 3 w Kaliningradzie oraz z Wojewódzkiego Szpitala w Polesku, było przeprowadzenie na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego i Obwodu Kaliningradzkiego badań profilaktycznych i ustalenie profilu chorego na gruźlicę. To pierwszy taki projekt realizowany wspólnie z partnerami z Rosji.
-
My przebadaliśmy wstępnie 400 osób, Rosjanie 300, głównie spośród przebywających w noclegowniach osób bezdomnych - mówi Irena Petryna, dyrektor SPZGiChP w Olsztynie.
- My stwierdziliśmy 5 przypadków gruźlicy, Rosjanie 1.Wiele jednak wskazuje, że zarówno po stronie polskiej, jak i rosyjskiej, przypadków gruźlicy było więcej, nie udało się ich jednak potwierdzić - z różnych przyczyn.
- Na podstawie wstępnych wyników badań, wytypowaliśmy kilkanaście osób do badań szczegółowych - tłumaczy Irena Petryna.
- Większość z nich jednak nie zgłosiła się na te dodatkowe badania. Do naszego szpitala trafiło ostatecznie 5 osób z gruźlicą prątkującą, które teraz są leczone.Rosjanie natomiast nie dysponowali sprzętem na europejskim poziomie, który pozwoliłby na przeprowadzenie badań w sposób, w którym uzyskane wyniki nie budziłyby żadnej wątpliwości. Prątków gruźlicy szukali przy pomocy mikroskopu.
- Oferowaliśmy naszym partnerom zbadanie próbek u nas, w Olsztynie, przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu - mówi dyrektor Petryna.
- Nie było jednak zgody na przewiezienie materiału do badań przez granicę.Projekt „Na zdrowe płuca - profilaktyka” był realizowany od września do grudnia ubiegłego roku. Po stronie polskiej badania prowadzone były na obszarze powiatów bartoszyckiego, iławskiego, elbląskiego i olsztyńskiego. Osoby z gruźlicą wykryto na obszarze powiatu bartoszyckiego, co zdaniem prowadzących badania potwierdza tezę o dużym zagrożeniu przenoszeniem gruźlicy przez granicę z Obwodem Kaliningradzkim.
Jedną z propozycji prowadzących badania na zmniejszenie zagrożenia gruźlicą z rejonach przygranicznych jest utworzenie mobilnego centrum diagnostycznego. Zainstalowane na samochodzie ucyfrowione RTG docierałoby do najbardziej odległych zakątków województwa. Mogłoby również służyć pomocą w profilaktyce przygranicznej, w szczególności po wprowadzeniu bezwizowego małego ruchu granicznego.
Z D J Ę C I A
F I L M Y