Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
02:13 25 stycznia 2025 Imieniny: Miłosza, Pawła
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Kinematografia, film
ATK | 2012-02-18 23:56 | Rozmiar tekstu: A A A

Nowe horyzonty edukacji filmowej

Olsztyn24
Warsztaty odbyły się w Kinie Studyjnym Awangarda 2 | Więcej zdjęć »

Olsztyńskie Kino Studyjne Awangarda 2 od trzech lat uczestniczy w ogólnopolskim projekcie edukacji filmowej, skierowanym do dzieci i młodzieży. W ramach tego programu Stowarzyszenie Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej wraz z wydawnictwem edukacyjnym „Nowa Era” organizują cykliczne warsztaty dla nauczycieli w kilkunastu miastach w Polsce. Olsztyńskie warsztaty przyciągnęły dziś (18.02) ponad 50 osób. W dotychczasowych trzech edycjach warsztatów filmowych wzięło udział ponad 4 tysiące nauczycieli.

Spotkania składają się z projekcji filmu związanego z poruszanym zagadnieniem, dyskusji i ćwiczeń warsztatowych. Prowadzą je wybitni specjaliści w swoich dziedzinach - psychologowie i pedagodzy. W tym roku w Awangardzie 2  spotkali się nauczyciele gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Tematem dyskusji była „Jasna i ciemna strona Internetu”, którą przeprowadzono w oparciu o głośny film Jana Komasy „Sala Samobójców”. Przybyłych powitał Paweł Charubin, konsultant oświatowy zajmujący się prezentacjami filmowymi.

- Od trzech lat prowadzimy ten cykl i cieszy on się ogromnym zainteresowaniem - zauważył Paweł Charubin. - To, co robimy wykorzystując prezentacje filmowe, to jeden z pomysłów, jaki proponuje „Era Nowe Horyzonty”. Celem projektu realizowanego przez wydawnictwo „Nowa Era” jest zainspirowanie pedagogów do wykorzystania nowych możliwości technologicznych w procesie nauczania, nabrania wiary w Internet i niewidzenie w nim zagrożenia.

Po projekcji filmu warsztaty oraz ćwiczenia warsztatowe w grupach poprowadziła psycholog Anna Tulczyńska. Nie były to, co prawda, jakieś ściśle określone grupy, ale dyskusja na temat o czym był film, jakie poruszał problemy i jak przebiegają relacje młodzieży z dorosłymi. Wymiana opinii była bardzo ożywiona. Uczestnicy otrzymali także materiały szkoleniowe zawierające m.in. scenariusze lekcji i praktyczne podpowiedzi, jak sprostać wyzwaniom szkoły XXI wieku, ponieważ pedagodzy, jak twierdzi pani psycholog, powinni cały czas być otwarci i umieć rozpoznawać wszelkie symptomy wielu problemów związanych z korzystaniem przez uczniów z sieci.
R E K L A M A
Prezentacje filmowe na tematy związane z nurtującymi nasze społeczeństwo problemami edukacyjnymi wspiera Ministerstwo Edukacji Narodowej, które opracowało program pilotażowy „Cyfrowa szkoła”. Jak wskazuje pani psycholog, problem nowoczesnych narzędzi pracy jest pewnym utrudnieniem dla nauczycieli, ale bardzo atrakcyjną formą dla uczniów, których raczej nudzą tradycyjne zasady pracy. Dla uczniów Internet jest pierwszym i często jedynym źródłem informacji, które traktują bezkrytycznie. Nie dziwi więc fakt, że nauczyciele patrzą nieufnie na to nowe medium. Uczeń w sieci to dla nich prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza że nie można przejść obojętnie wobec zjawiska uciekania przez dzieci w wirtualną rzeczywistość, pojawienia się cyberprzemocy i niewłaściwych treści. Jednak Internet niesie z sobą nie tylko zagrożenia, ale też pozwala na bardziej świadome i o wiele bardziej aktywne odkrywanie świata.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.