Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej organizuje w tym roku XIV Wentę Dobroczynną. Co roku od lat wybierany jest beneficjent, któremu przekazywany jest dochód z aukcji i loterii fantowej. W tej edycji wydarzenia jest nim nidzickie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. XIV Wenta Dobroczynna Akcji Katolickiej odbędzie się 18 lutego o godzinie 12.00 w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Olsztynie.
Dziś (9.02) na konferencji prasowej w Kurii Metropolitalnej w Olsztynie przedstawiciele Akcji Katolickiej zaprezentowali program wenty oraz najciekawsze fanty loteryjne i przedmioty, które będą licytowane. W tym roku udało się zebrać wyjątkowo atrakcyjne przedmioty. Na aukcje trafią aż cztery wieczne pióra - prezydentowej Anny Komorowskiej, marszałka województwa warmińsko-mazurskiego Jacka Protasa, prof. Ryszarda Góreckiego, senatora i wiceprezesa PAN (komplet) oraz biskupa Mariusza Leszczyńskiego (też komplet). Wicemarszałek Sejmu RP Marek Kuchciński ufundował akwarelę „Stare Miasto”. Z kolei rektor kapelanatu PZKM ks. Henryk Błaszczyk ikonę „Pod drzewem krzyża”, a arcybiskup senior Edmund Piszcz bibliofilskie wydanie „Ogniem i mieczem” oraz obraz „Widok na katedrę”. Na aukcji znajdą się też dwie koszulki sportowców - Łukasza Podolskiego (ofiarowana przez redaktora Macieja Iwańskiego) oraz Łukasza Kadziewicza, otrzymana od Bogusława Szałko. Nie zabraknie również piłki siatkowej z autografami. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz na licytację przekazał szklaną figurkę św. Jakuba. Natomiast prezes NBP Marek Belka unikalne, kolekcjonerskie banknoty i monety (z papieżem Janem Pawłem II). Zupełnie niezwykłym jest wystawienie na licytację ofert biura turystycznego Cezar i Akcji Katolickiej. Obie zaoferowały na aukcję wyjazdy pielgrzymkowe do Rzymu.
Nie zawiedli też artyści. Jak co roku swoje prace przekazali: Wiesław Bieńkuński, Iwona Bolińska-Walendzik, Tadeusz Burniewicz, Małgorzata Chomicz, Małgorzata Citowicz, Adam Cieślak, Urszula Dudko, Wojciech Dzieszkiewicz, Jarosław Korzeniewski, Julia Michalak, Agnieszka Anna Nowacka, Melania Olędzka, Tadeusz Piotrowski, Ewa Plichta-Lubieniecka, Witold Podgórski, Jan Pruski, Krystyna Sól, Andrzej Stachurski, Aleksander Wołos, Aleksander Woźniak oraz Ewa Żuk-Michalak. Artystycznie dołożyli się do tego pokaźnego zbioru również uczniowie Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie.
Tegorocznym beneficjentem jest koło terenowe Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Nidzicy, obchodzące w tym roku 20. rocznicę działalności.
-
Stowarzyszenie ma długą tradycję - mówi Ewa Gałka, od 20. lat szefowa nidzickiego koła PSOUU. -
Działa w Polsce od około 50. lat. Mamy ośrodek edukacyjno-rehabilitacyjno-wychowawczy zapewniający dzieciom możliwość realizowania obowiązku szkolnego, środowiskowy dom samopomocy, gdzie przychodzą ludzie z zaburzeniami oraz warsztaty terapii zajęciowej, które uczą dorosłych pracy i umiejętności życiowych. Podlega nam też Dom Pomocy Społecznej w Napiwodzie.Nidzickie koło PSOUU działa bardzo aktywnie. Wcześniejsza, niewielka siedziba znacznie się rozrosła.
-
W tym roku po raz pierwszy udało się zorganizować jasełka w nowej sali i dzięki temu rodzice, dziadkowie i opiekunowie mogli uczestniczyć w występie swych podopiecznych - mówi Małgorzata Chmielewska, zastępca szefowej nidzickiego koła PSOUU. -
Urządziliśmy już Dzień Babci i Dzień Dziadka, które były okazją, by mogli się oni poznać między sobą. Przed nami bal karnawałowy w Walentynki. Te imprezy nie byłyby możliwe, gdyby nie ofiarność ludzi i firm. To dzięki ich pomocy powstała nowa siedziba stowarzyszenia w Nidzicy.-
Z warsztatów terapii zajęciowej prowadzonych przez nasze stowarzyszenie korzysta 55 osób, a 30 (dzieci do 7. roku życia) ze wczesnego wspomagania rozwoju - mówi Wiktor Gałka, kierujący warsztatami terapii zajęciowej.
Pieniądze otrzymane z wenty pozwolą stowarzyszeniu na zdynamizowanie działalności oraz inwestycje. W czasie spotkania z dziennikarzami szefową nidzickiego koła PSOUU i jej pracowników wspierali przedstawiciele nidzickiego samorządu - burmistrz Dariusz Szypulski i wicestarosta Lech Brzozowski oraz prezes diecezjalnej Akcji Katolickiej Wojciech Ruciński. Swego błogosławieństwa udzielił Akcji Katolickiej i jej inicjatywie ks. Michał Tunkiewicz.
Jednak wenta to nie tylko aukcje i loteria. W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie wystąpią gwiazdy. Loterię i aukcje poprowadzi Paweł Burczyk. Gwiazdą będzie Emilian Kamiński, który wystąpi wraz z romskim zespołem Hitano w repertuarze romansowo-cygańskim.
Z D J Ę C I A