Od dziś (6.02) w gablotach w holu Starego Ratusza Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie można oglądać wystawę wydawnictw poświęconych okresowi międzywojennemu. To trzecia w ostatnich miesiącach wystawa promująca przebogate zbiory Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
- Udostępniona dzisiaj odwiedzającym Stary Ratusz wystawa „Życie codzienne i niecodzienne w dwudziestoleciu międzywojennym”, to kolejna z przygotowywanych przez nas ekspozycji z cyklu „Zapraszamy do wspomnień” - mówi Iwona Bolińska-Walendzik z WBP w Olsztynie.
- Do tej pory zaprezentowaliśmy czytelnikom zgromadzone w naszych zbiorach wydawnictwa poświęcone okresowi PRL-u, a także pozycje wydawnicze związane z ważnymi dla Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej wydarzeniami minionego roku.W gablotach w holu Starego Ratusza tym razem wyeksponowano wydawnictwa poświęcone okresowi II Rzeczypospolitej. Wszystkie pochodzą ze zbiorów WBP.
- Celem takich wystaw jak ta, jest przede wszystkim pokazanie, co posiadamy w naszych zbiorach, jak to, co mamy w zbiorach, można połączyć ze swoją pasją, zainteresowaniami - wyjaśnia Iwona Bolińska-Walendzik.
- Po prostu zachęcamy do korzystania z naszych zbiorów.
Aktualna ekspozycja, podobnie jak dwie poprzednie, wzbogacona jest wyszukanymi przez bibliotekarzy w swoich domach, domach ich rodziców i dziadków, przedmiotami codziennego użytku z okresu, któremu wystawa jest poświęcona. Można więc zobaczyć kilkudziesięcioletnie sztućce, kuferki, szkatułki, pojemniki, figurki, biżuterię, a nawet elementy damskiej garderoby.
- Zgromadziliśmy sporo ciekawych eksponatów z okresu międzywojennego - mówi Iwona Bolińska-Walendzik.
- Dla nich też warto przyjść do Starego Ratusza. Bo to są przedmioty z historią.Z eksponatów mogących wywołać największą ciekawość oglądających, pani Iwona wskazuje na niepozorną łyżeczkę do herbaty.
- Ta łyżeczka być może nie ma dużej wartości materialnej, natomiast na pewno ma dużą wartość sentymentalną - wyjaśnia.
- Razem z dziadkami, z rodzicami osoby, która przekazała nam tę łyżeczkę na wystawę, wędrowała z Polski przez Syberię, potem z wojskiem generała Andersa, aż ponownie przywędrowała do Polski. To jest taka łyżeczka, która zawsze przypominać będzie o więzi z rodziną.Wystawę „Życie codzienne i niecodzienne w dwudziestoleciu międzywojennym” w Starym Ratuszu WBP będzie można oglądać do końca lutego br. Zapraszamy.
Z D J Ę C I A